Przypomnijmy, że plebiscyt na Słowo Roku jest zorganizowany przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
W 2022 r. zaproponowano 23 słowa lub wyrażenia
W ubiegłorocznej edycji wzięło udział ok. 4,5 tys. osób. Głosy można było oddawać w internetowej ankiecie na stronie sloworoku.uw.edu.pl do 31 grudnia. Podobnie, jak w latach ubiegłych, głosujący mogli wybrać propozycję z listy słów lub wyrażeń albo przesłać własną propozycję.
W tym roku, na wspomnianej liście znalazły się 23 propozycje, które wybrano na podstawie ich popularności w przekazach medialnych.
Kapituła złożona z dziewięciu ekspertów
To m.in. „agresja/agresor”, „dron”, „granica”, „kamień milowy”, „mierzeja (Wiślana)”, „omikron”, „opał”, „podwyżka”, „pomoc/pomagać”, „przekop (mierzei Wiślanej)”, „rakieta”, „rzeka (zatrute rzeki)”, „w Ukrainie” i „węgiel”. Wyboru propozycji dokonał zespół ekspertów w zakresie językoznawstwa z dziewięciu uniwersytetów.
W jego skład weszli prof. Marian Bugajski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Danuta Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Jan Miodek z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Jolanta Panasiuk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, prof. Renata Przybylska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Mariusz Rutkowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Barbara Sobczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz prof. Rafał Zimny z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.
Internauci wybrali „inflację”, językoznawcy „wojnę”
Należy podkreślić, że plebiscyt odbywa się w dwóch niezależnych kategoriach. „Słowo, które najbardziej charakteryzuje minione dwanaście miesięcy, co roku wybierają internauci oraz, niezależnie od głosowania internetowego, kapituła językoznawców” – czytamy w komunikacie nt. konkursu.
Plebiscyt wśród internautów wygrało słowo „inflacja”, na które oddano ponad 1 tys. 200 głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się słowo „wojna” oraz wyrażenie „w Ukrainie”. Natomiast kapituła językoznawców za Słowo Roku 2022 uznała „wojnę”.
– Większość „laureatów” to słowa nienowe, które pojawiały się w mediach z powodu wojny w Ukrainie i kryzysu ekonomicznego. Spośród wyrazów i wyrażeń nowych lub przypomnianych w nowym znaczeniu w 2022 r. warto wymienić „w Ukrainie” (do połowy XIX w. częstsze niż „na Ukrainie”) oraz „kamień milowy” – skomentował sekretarz kapituły prof. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj też:
„Niepełnosprawny” czy „osoba z niepełnosprawnością”? Jak należy mówić?Czytaj też:
Brigitte Macron przeciwna neutralnym płciowo końcówkom. Nazywa je „kwestią kulturową”