Zdecydowanie przeciw ulokowaniu bazy antyrakiet w Polsce wypowiedziało się 27 proc. badanych, 28 proc. odpowiedziało, że jest "raczej przeciw" takiej budowie. Zdecydowanie za budową wypowiada się 9 proc. Polaków, a 19 proc. mówi, że jest "raczej za" bazą antyrakiet w Polsce.
CBOS podał, że w kolejnych badaniach od grudnia 2005 roku wzrasta odsetek przeciwników tarczy. Podczas ostatniego badania był on najwyższy.
W grudniu 2005 zdecydowanie za bazą w Polsce było 18 proc. badanych, a 32 proc. było "raczej za" jej umieszczeniem w naszym kraju, zdecydowanie przeciw wypowiadało się wtedy 15 proc. a "raczej przeciw" 17 proc. Nie zmieniła się prawie grupa osób niezdecydowanych - w grudniu 2005 r. było to 18 proc.
64 proc. badanych osób określających się jako zwolennicy lewicy jest przeciw umieszczeniu tarczy w Polsce, wśród osób o poglądach centrowych 59 proc. jest przeciw, a prawicowych - 47 proc. Spośród osób o poglądach prawicowych 36 proc. jest za tarczą w Polsce, poglądach centrowych - 28, a lewicowych 23 proc. Wśród osób, którym trudno określić swoje poglądy polityczne 56 proc. jest przeciwnych tarczy, 20 jest za jej zainstalowaniem w Polsce, a 25 proc. nie ma zdania.
Według badania CBOS, tylko w potencjalnym elektoracie PiS zwolennicy (46 proc.) przeważają nad przeciwnikami tarczy (38 proc.). Wśród badanych deklarujących poparcie dla Samoobrony 76 proc. jest przeciwnych a 6 proc. za, dla Platformy Obywatelskiej 51 proc. to przeciwnicy tarczy, 35 proc. jej zwolennicy, dla Lewicy i Demokratów - 58 proc. przeciwnych i 31 proc. za, a dla PSL - 58 proc. przeciw tarczy w Polsce i 17 proc. za jej umieszczeniem. W grupie niezdecydowanych 55 proc. jest przeciw tarczy i 22 proc. za jej budową, a w grupie nie zamierzających głosować 59 proc. za, a 22 przeciw.
W badaniu nie podano procentowego rozkładu dla wyborców LPR, ponieważ ich liczba w sondażu była znikoma. CBOS zaznaczył, że dane dotyczących zwolenników Samoobrony i PSL należy traktować ostrożnie ze względu na stosunkowo niewielką liczebności wśród badanych.
Wśród ankietowanych, którzy pracują jedynie w grupie kadry kierowniczej i inteligencji odsetek osób opowiadających się za tarczą (46 proc.) przeważa nad jej przeciwnikami (44 proc.) 9 proc. z nich nie ma zdania na temat ulokowania jej elementów w Polsce.
W pozostałych grupach pracujących (pracowników umysłowych niższego szczebla, pracowników fizyczno-umysłowych, robotników, rolników i osób pracujących na własny rachunek ponad połowa jest przeciwnikami tarczy (od 52 do 59 proc.), a zwolenników antyrakiet w Polsce jest ponad jednej czwarta (od 26 do 36 proc.). W grupie niepracujących najwięcej przeciwników tarczy jest wśród emerytów i rencistów (61 i 62 proc.).
Badanie CBOS przeprowadzono na przełomie czerwca i lipca naá1064- osobowej grupie dorosłych Polaków.pap, ss