24 marca 1944 r. w okupowanej wsi Markowa na Podkarpaciu Niemcy dokonali szokującej zbrodni. Wymordowali rodzinę Ulmów oraz ukrywaną przez nich grupę Żydów.
Heroiczna postawa rodziny Ulmów
Rodzina Ulmów składała się z małżeństwa Józefa i będącej w siódmym miesiącu ciąży Wiktorii oraz ich sześciorga dzieci: ośmioletniej Stanisławy, sześcioletniej Barbary, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtorarocznej Marii.
Ich jedyną „winą” był fakt, że ukrywali w swoim domostwie Żydów, którym groziła niechybna śmierć z rąk niemieckich okupantów. Rodzina Ulmów włączyła się w pomoc żydowskim sąsiadom pod koniec 1942 r., mimo biedy i świadomości zagrożenia swojego życia.
„Dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 marca1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię, będącą w siódmym miesiącu ciąży. Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci” – relacjonuje na swojej stronie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Ulmów w Markowej.
Uhonorowanie Ulmów przez Jad Waszem i prezydenta RP
Heroiczna postawa rodziny Ulmów została doceniona przez kolejne pokolenia. W 1995 r. małżeństwo Wiktorii I Józefa zostało uhonorowane przez izraelski instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w 2003 r. w archidiecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.
Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września
Władze archidiecezji przemyskiej poinformowały właśnie, że uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w kościele w Markowej. W uroczystości weźmie udział m.in. Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro, który będzie oficjalnym przedstawicielem papieża Franciszka.
Wyjaśnijmy, że beatyfikacja członków rodziny Ulmów oznacza uznanie ich przez Kościół katolicki za błogosławionych, czyli osoby, które za życia odznaczyły się szczególnymi cnotami.
Wraz z beatyfikacją, Kościół wyraża zgodę na publiczny kult takich osób w skali lokalnej, np. w diecezji. Wierni mogą zanosić modlitwy do Boga za wstawiennictwem błogosławionych.
Czytaj też:
Znów antypolskie oszczerstwaCzytaj też:
Morawiecki dla włoskiej gazety: Żądania reparacji są poważne, tak jak szkody