Do Francji pojechało troje prokuratorów ze Szczecina, dwóch z Prokuratury Okręgowej i jeden z Prokuratury Apelacyjnej oraz dwóch biegłych z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, specjalizujących się m.in. w rekonstrukcji wypadków komunikacyjnych. W Grenoble jest m.in. prokurator prowadzący w Szczecinie śledztwo i prokurator zajmujący się współpracą międzynarodową.
"Jeszcze w poniedziałek zespół spotka się z przedstawicielami lokalnych władz w Grenoble oraz tamtejszych organów ścigania, w tym żandarmerii i prokuratury. W spotkaniu udział wezmą prokurator prowadzący postępowanie na miejscu wypadku, a także polski konsul Piotr Adamczyk" - powiedziała Wojciechowicz.
Polscy prokuratorzy przekażą stronie francuskiej materiał ze szczecińskiego śledztwa i jeszcze w poniedziałek zechcą mieć dostęp do materiałów francuskich - dodała rzeczniczka. Najprawdopodobniej oględziny miejsca tragicznego zdarzenia nastąpią we wtorek.
Członkowie polskiej grupy mają też w najbliższych planach spotkania z pokrzywdzonymi oraz ich rodzinami.
Tydzień temu szczecińska Prokuratura Okręgowa wysłała do Prokuratury Krajowej wniosek o pomoc prawną z Francji.
Wystąpiła też o zgodę na udział w czynnościach prokuratorskich na miejscu katastrofy. Zgodę na wyjazd polskiego zespołu strona francuska wydała już w czwartek.
Do wypadku polskiego autokaru we francuskich Alpach doszło 22 lipca w godzinach porannych. Autokar uderzył na zakręcie w barierkę i stoczył się kilkadziesiąt metrów w dół, w dolinę rzeki. Podróżowało nim 50 osób - 47 pielgrzymów, dwóch kierowców i pilotka. Większość pochodziła z woj. zachodniopomorskiego. Zginęło 26 osób, 24 zostały ranne. 10 rannych powróciło już do Polski. Sześcioro z nich przebywa w szpitalach.
pap, ss