W czwartek 30 marca w wieku 71 lat zmarł Paweł Śpiewak, znany socjolog, historyk idei i publicysta. W czasach PRL-u współtworzył podziemny kwartalnik „Res Publica" i był członkiem „Solidarności”.
Paweł Śpiewak nie żyje. Kiedy pogrzeb?
Pogrzeb Jana Śpiewaka odbędzie się w niedzielę 2 kwietnia na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie.
„30.03 zmarł nasz Tata, Dziadek – Paweł Śpiewak. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Żydowskim przy ul Okopowej, 2.04 o godzinie 13.00” – napisał Jan Śpiewak na Twitterze.
Jan Śpiewak zamieścił też hebrajski cytat „ברוך דיין האמת”, czyli błogosławieństwo „Niech będzie błogosławiony Sędzia Prawdy”, umieszczane w świecie żydowskim przy ogłoszeniu śmierci.
Politycy pożegnali Pawła Śpiewaka
„Paweł Śpiewak nie żyje. Uniwersytet, Solidarność, krytyczne myślenie – od lat 80. i debat o Wolnej Polsce, przez analizy transformacji,budowanie postaw wolnościowych,dyskusje o sprawności rządzenia i wartościach. Godziny rozmów, czasy oddaleń. Słyszę pasję Twojego głosu Pawle” – pisał Michał Boni.
Prof. Śpiewaka pożegnał także minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. „Zmarł Paweł Śpiewak, profesor socjologii, bardzo osobny, działacz polityczny, inspirujący recenzent życia społecznego. Wybitny i bardzo niezależny. Często niełatwy w relacjach. Zasłużony dla dziedzictwa polskich Żydów” — napisał na Twitterze.
„Zmarł profesor Paweł Śpiewak. Wybitny historyk idei i socjolog. Bezkompromisowy publicysta, znany z ciętego pióra, który nie bał się iść pod prąd. To wielka strata dla świata nauki i polityki. Rodzinie i bliskim składam najgłębsze wyrazy współczucia. Niech spoczywa w pokoju” – tweetował Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślał, że jest to dla niego smutna wiadomość. „Nie żyje prof. Paweł Śpiewak. Całe życie związany z Warszawą, całe życie zaangażowany w sprawy publiczne – w demokratyczną opozycję w PRL, przez chwilę także w politykę w wolnej Polsce, zawsze w polsko-żydowski dialog” – przypominał.
Czytaj też:
Nie żyje mama Olafa Lubaszenki. Asja Łamtiugina grała w serialu „Czterej pancerni i pies”Czytaj też:
Politycy pożegnali Pawła Śpiewaka. „Intelektualnie niepokorny”