W czwartek 13 kwietnia sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach wzięła pod lupę obywatelski projekt ustawy W obronie chrześcijan, który jest forsowany przez polityków Solidarnej Polski. Marcin Warchoł komentował, że skala przestępstw popełnianych z nienawiści wobec chrześcijan znacząco wzrosła w ostatnich latach.
– Trzeba postawić tamę w dyskryminacji i obśmiewaniu wartości najważniejszych dla chrześcijan. Jeżeli doszło do zniszczenia synagogi, to cały świat podnosi wtedy larum. I bardzo dobrze. Ale dlaczego tej ochrony pozbawiani są chrześcijanie? Stąd ten projekt – tłumaczył wiceminister sprawiedliwości.
Sejm poparł inicjatywę Solidarnej Polski
Sejmowa komisja przyjęła projekt ustawy. W głosowaniu wzięło udział 14 członków komisji. „Za” opowiedziało się 7 polityków, „przeciw” było 6 a 1 wstrzymał się od głosu.
Projekt ustawy „W obronie wolności chrześcijan” – najważniejsze założenia
Projekt ustawy przygotowanej przez parlamentarzystów Solidarnej Polski zakłada wprowadzenie zmian w kodeksie karnym. Chodzi o dodanie art. 27 a, który uzasadnia się „koniecznością zapewnienia ochrony wolności uzewnętrzniania własnych wierzeń religijnych oraz opartych na wierzeniach poglądów etycznych, moralnych czy społecznych”.
Zmiany w art. 195 oraz 196 mają na celu „skuteczniejsze ściganie i karanie sprawców zakłócania obrzędów żałobnych i nabożeństw oraz szerszą ochronę dla związków wyznaniowych”. Solidarna Polska chce, by artykuł ten otrzymał brzmienie: Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Tej samej karze podlegałby „ten, kto publicznie znieważa przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych”.
Czytaj też:
Burza wokół projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych. Środowisko podzieloneCzytaj też:
Minister nagrał płytę z przebojami Krawczyka. Namawiał go do tego Zbigniew Ziobro