Napięcie na granicy polsko-białoruskiej nie słabnie. Straż Graniczna codziennie publikuje raporty na temat osób różnych narodowości, które starają się nielegalnie przedostać do Unii Europejskiej. W poniedziałek 18 kwietnia z terenu Białorusi do Polski próbowało się dostać 93 osób. Wśród nich byli obywatele Indii i Somalii. 26 osób zawróciło na Białoruś na widok pograniczników. Na odcinku w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymano 2 obywateli Ukrainy i obywatela Mołdawii, którzy przewozili osiem osób z Jemenu i Syrii. Straż Graniczna podała, że w tym roku za pomocnictwo w nielegalnym forsowaniu granicy zatrzymano 227 osób.
Migranci na granicy z Białorusią. Próby przepłynięcia Świsłoczy
Dzień wcześniej Straż Graniczna w Krynkach zatrzymała 14 obywateli Konga, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską. Do kraju próbowali przepłynąć wpław, przez graniczną rzekę Świsłocz. To jedna z częstszych dróg migrantów. W piątek, 14 kwietnia, taką samą trasą przedostać próbowało się dziesięciu obywateli Syrii, a dzień później dwóch obywateli Kamerunu i obywatel Konga.
We wtorek rano Straż Graniczna poinformowała również o zatrzymaniu obywatela Ukrainy, który przewozić miał przez granicę trzech obywateli Afganistanu i obywatela Syrii. To kolejny „kurier” zatrzymany przez pograniczników.
Od wybuchu kryzysu na granicy z Białorusią minęło już wiele miesięcy, jednak napór migrantów nie ustaje. Według raportów Straży Granicznej w miniony weekend do Polski z Białorusi próbowało przedostać się 311 cudzoziemców, a w pierwszym kwartale tego roku suma osób zatrzymanych lub zawróconych na granicy wyniosła ponad 6 tysięcy.
Czytaj też:
Zwłoki w lesie przy polsko-białoruskiej granicy. Janina Ochojska oskarża PiSCzytaj też:
Ponad 300 cudzoziemców na polsko-białoruskiej granicy. Służby podsumowały weekend