Słuchanie podcastu i czytanie całości treści w dniu premiery nowego odcinka dostępne jest jedynie dla stałych Czytelników „WPROST PREMIUM”.
Zapraszamy do słuchania w ramach promocji:
Podcast „Wprost Premium” powstaje dzięki współpracy ze Studiem Plac.Paulina Socha-Jakubowska, „Wprost”: Co robić, żeby wojna nie spowszedniała? Żeby świat o niej nie zapomniał?
Natalia Panczenko: Należę do grona osób, którym nie spowszedniała. Chociażby z tego powodu, że codziennie mam kontakt z ludźmi, którzy są na linii frontu, są pod ostrzałami, których życie jest zagrożone. Codziennie. I właśnie poprzez te rozmowy z nimi, poprzez ten stały kontakt, ta wojna nie może się „oddalić”.
Ale kiedy mówimy o całym społeczeństwie, to widzę tę różnicę…
(…)
Działają pewnie psychologiczne mechanizmy, że oswajamy się z tym, co się dzieje… Ja mówię oczywiście teraz o Polakach, bo tu w Polsce pewnie nie czujemy już zagrożenia, jakie odczuwaliśmy jeszcze parę, czy paręnaście miesięcy temu.
Psychika ludzka tak działa, że stara się oddzielić człowieka od tego, co jest niebezpieczne (…). I właśnie to jest największy problem, że poprzez różne mechanizmy i świadome, i podświadome, ludziom w Polsce się wydaje, że wojny już nie ma albo, że ta wojna już nie jest taka straszna, że Polsce nic nie grozi. A to jest tak naprawdę jedno wielkie kłamstwo (…).
W Ukrainie nadal trwa wojna, Ukraina jest wykrwawiona, wojsko ukraińskie jest zmęczone, a to wszystko oznacza dla nas, jako społeczeństwa polskiego, jeszcze większe zagrożenie (…).
![Natalia Panczenko o codzienności w Ukrainie: Każda restauracja ma schron bombowy](https://img.wprost.pl/_i/player-ratio.png)
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.