Komenda Miejska w Ostrołęce opublikowała w środę komunikat o zaginięciu 13-letniego chłopca. Wyszedł on w niedzielę z domu i przez kilka dni nie było z nim kontaktu. W mediach podany został dokładny rysopis, co ułatwiło znalezienie dziecka.
Wystarczył jeden telefon na policję
Kilka godzin po publikacji komunikatu do dyżurnego policji w Ostrołęce zadzwoniła kobieta. Poinformowała, że widziała zaginione dziecko na przystanku w Ostrołęce.
Chłopiec wsiadł do autobusu, a kobieta przekazała funkcjonariuszom numer linii. Patrol od razu wyruszył we wskazane miejsce. Wkrótce okazało się, że dziecko rzeczywiście było poszukiwanym 13-latkiem. Chłopiec jest cały i zdrowy. Po wykonaniu niezbędnych czynności 13-latek został przekazany pod opiekę opiekuna.
Zaginięcie dziecka: nie czekaj, reaguj
Według raportu Fundacji ITAKA każdego roku policja odnotowuje około 19,5 tysiąca zaginięć. Dotyczą one Polaków w kraju, jak i za granicą. Zdarza się, że dzieci uciekają z domów, co może być spowodowane problemami w szkole, w domu lub z rówieśnikami.
Zaginięcie można zgłosić w każdej chwili — nie muszą upłynąć 24 godziny. Funkcjonariuszom policji trzeba przekazać jak najdokładniejsze informacje – opisać, jak wygląda zaginiona osoba, jakie ma znaki szczególne (najlepiej mieć przy sobie jak najbardziej aktualne zdjęcie poszukiwanego) oraz powiadomić, kiedy po raz ostatni kontaktowało się z zaginionym, a także wskazać nazwiska bliskich znajomych osoby poszukiwanej.
Wszelkie komunikaty o zaginięciach, które wydają polskie służby, należy traktować poważnie. Funkcjonariusze policji często liczą na wsparcie przypadkowych osób, które akurat natkną się na poszukiwanych. Ważne, aby przy zauważeniu osoby, która przypomina tę z rysopisu lub zdjęcia – reagować. Wystarczy zadzwonić pod numer 112 lub bezpośrednio na numer podany w ogłoszeniu.
Czytaj też:
8-letni chłopiec przetrwał w dziczy. Jadł śnieg, by przeżyćCzytaj też:
Interpol i policja trzech krajów szukają informacji o 22 kobietach. Zaangażowała się aktorka z Gry o Tron