"Rząd działa zgodnie z postanowieniami Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, w związku z czym ocena z religii będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie" - oświadczyło CIR.
We wtorek minister edukacji Ryszard Legutko w telewizyjnej wypowiedzi przyznał, że "nie jest entuzjastą pomysłu, żeby religia była liczona do średniej ocen". Takie zarządzenie wydał jego poprzednik Roman Giertych.
Przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu abp Sławoj Leszek Głódź wypowiedź ministra ocenił jako nieroztropną i szkodliwą. Jego zdaniem decyzja o nieuwzględnianiu religii w obliczaniu średniej dyskryminowałaby wierzących różnych wyznań. Głódź, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, zapowiedział, że poruszy tę sprawę w rozmowie z przewodzącym tej komisi ze strony rządu wicepremierem Przemysławem Gosiewskim. W opublikowanej w sobotę wypowiedzi dla "Dziennika" abp Głódź groził nawet wojną z Kościołem. "Jeżeli minister Legutko chce konfliktu i dysharmonii społecznej, to będzie ją miał. (...) Religia nie jest polem do eksperymentów, a Kościół manekinem, na którym można sobie prowadzić badania" - cytuje "dziennik słowa abp Głódzia.
Również metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wyraził zdziwienie wypowiedzią ministra. "Nie chcielibyśmy wrócić do czasów walki z religią w szkole" - dodał kardynał w przesłanym PAP oświadczeniu.pap, em