Ósmoklasiści wielokrotnie słyszeli, że coś „może być na egzaminie”. Teraz nadchodzi czas sprawdzenia tych zagadnień. To duży stres przed uczniami, szczególnie, że tym razem nie będzie możliwości poprawki. Oto najważniejsze informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty.
Kiedy egzamin ósmoklasisty 2023?
Pierwszy egzamin w szkole podstawowej odbędzie się we wtorek 23 maja. Tego dnia uczniowie będą rozwiązywać arkusz z języka polskiego. Kolejne egzaminy zostaną przeprowadzone w środę oraz czwartek. 24 maja uczniowie spróbują swoich sił w teście z matematyki a 25 maja z języka obcego.
Czy trzeba wziąć udział w egzaminie?
Egzamin na koniec szkoły podstawowej jest obowiązkowy. Jeśli uczeń do niego nie przystąpi, nie otrzyma świadectwa ukończenia szkoły. Ponieważ egzaminy ósmoklasisty nie mają odgórnie ustalonego progu punktowego niemożliwym jest, aby ich nie zdać. Od wyników testów może jednak wiele zależeć – wszystkie zdobyte punkty liczyć się będą do rekrutacji do szkoły średniej.
Ile trwa egzamin?
Każdy z egzaminów pisze się w zupełnie innym czasie. Najdłużej trwać będzie egzamin z języka polskiego, który zajmie 120 minut. Kolejne dwa egzaminy trwać będą:
- 100 minut w przypadku egzaminu z matematyki
- 90 minut w przypadku egzaminu z języka obcego
Istnieje również możliwość przedłużenia czasu egzaminu. Skorzystać z tego mogą tylko dwie grupy uczniów. Są to cudzoziemcy oraz uczniowie z SPE (specjalnymi potrzebami edukacyjnymi). Test może trwać dłużej o:
- 60 minut w przypadku egzaminu z języka polskiego
- 50 minut w przypadku egzaminu z matematyki
- 45 minut w przypadku języka obcego (co nie dotyczy cudzoziemców)
Jak wygląda arkusz egzaminacyjny?
W przypadku arkusza z języka polskiego jest on podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się fragmenty tekstów literackich, naukowych czy publicystycznych. Mogą się również pojawić zadania dotyczące wiedzy językowej. Drugą natomiast jest wypowiedź pisemna — opowiadanie lub rozprawka. Minimalna liczba słów podawana jest bezpośrednio w treści zadania.
Na egzaminie z matematyki pojawić się może:
- geometria;
- działania na procentach;
- działania na ułamkach;
- pierwiastki.
Dla języka obcego wszystko zależy od tego, z jakiego języka będziemy zdawać. Na liście dostępne są:
- angielski;
- włoski;
- francuski;
- rosyjski;
- hiszpański;
- niemiecki.
Uczniowie wybierają zazwyczaj test z języka angielskiego na poziomie B1. Sprawdzana jest na nim umiejętność słuchania i czytania ze zrozumieniem. W arkuszu znajduje się również część do samodzielnej wypowiedzi pisemnej.
Kiedy wyniki egzaminu?
Wyniki egzaminów zostaną ogłoszone w poniedziałek, 3 lipca. Trzy dni później uczniowie będą mogli odbierać ze szkół zaświadczenia. Zawarta w nich będzie punktacja skali procentowej oraz centylowej. Drugi wynik pozwala uczniowi porównać się z innymi rówieśnikami. Do tego czasu pozostaje nam samodzielnie sprawdzać arkusze. CKE każdego dnia testów w godzinach popołudniowych publikować będzie przykładowy arkusz.
Co wziąć ze sobą na egzamin?
Uczeń może przynieść ze sobą na egzamin jedynie pióro lub długopis. Ważne jest, aby pisało ono na czarno. W przypadku egzaminu z matematyki dozwolone jest przyniesienie ze sobą także linijki. Na salę nie można wnieść słownika, kalkulatora czy telefonu komórkowego.
Czytaj też:
Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2023. Daty i zasadyCzytaj też:
Po co nam matura? „Osoby, które kończyły liceum na trójkach, błyszczą na studiach”