Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało, że 10 czerwca w Kanale Gliwickim znaleziono ponad 450 kilogramów śniętych ryb. Z informacji przekazanych przez resort wynika, że prawdopodobną przyczyną jest gwałtowny spadek zawartości tlenu w wodzie. Miejscami spadł on do poziomu 45 proc. Przyczyny zaistniałej sytuacji pozostają na razie nieznane i mają być wyjaśniane przez służby.
Badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które zostały przeprowadzone 7 czerwca, nie wskazują na obecność „złotej algi” ani wyrzucanych przez algę toksyn. Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał próbki do analiz. „Ryby zostały zabezpieczone do badań. Na miejscu czynności prowadzą służby wojewody opolskiego oraz pracownicy GIOŚ” – dodano w komunikacie resortu środowiska.
Czeka nas powtórka z sytuacji na Odrze?
Doniesienia ministerstwa są również niepokojące w tym kontekście, że to właśnie od Kanału Gliwickiego i rzeki Kłodnicy najprawdopodobniej zaczęła się katastrofa na Odrze. W marcu ubiegłego roku wędkarze zauważyli na kanale gęstą maź, a z wody wyłowili martwe ryby. Kilka miesięcy później, w sierpniu, setki tysięcy martwych ryb wyłowiono z Odry.
7 czerwca resort klimatu i środowiska zapewniał w oświadczeniu, że od 26 lipca 2022 roku do 15 maja 2023 roku, w związku z działaniami na Odrze Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ, wykonano blisko 57 tysięcy analiz. Jak podano, próbki pobierane są dwa razy w tygodniu (poniedziałek i czwartek) w 27 punktach pomiarowo-kontrolnych na Odrze oraz 9 stacjach automatycznych.
Ponadto jednym z działań interwencyjnych na Odrze jest neutralizacja zakwitu złotej algi lub co najmniej kontrolowanie jego rozwoju. „Takie działania zostały przeprowadzone pod koniec maja 2023 roku w Kanale Gliwickim, a wcześniej na starorzeczach pojawiły się siatki ochronne zapobiegające wpływaniu ryb w miejsca zakwitu złotej algi” – napisano.