Przybylska-Zioło napisała, że do MEN zgłasza się wielu rodziców i nauczycieli z pytaniami, czy uczniowie niepełnosprawni też muszą nosić mundurki. Jak wyjaśniła, art. 64a znowelizowanej ustawy o systemie oświaty dopuszcza możliwość zwolnienia dzieci z tego obowiązku przez dyrektora.
W myśl tego artykułu, który został dodany do ustawy w wyniku ostatniej nowelizacji, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów muszą nosić jednolite stroje. Jednak artykuł dopuszcza zwolnienie ich z tego obowiązku przez dyrektora "ze względu na szczególną organizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych". Zdaniem Przybylskiej- Zioło, można ten przepis zastosować w szkołach specjalnych, w których organizacja zajęć przeważnie jest inna niż w zwykłych szkołach.
"W związku z powyższym proszę dyrektorów szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych, aby działając w porozumieniu z rodzicami uczniów tych szkół podejmowali decyzje najbardziej odpowiadające określonej sytuacji, biorąc pod uwagę w szczególności dobro uczniów oraz ich specjalne potrzeby" - napisała Przybylska-Zioło.
Zaznaczyła, że MEN zamierza znowelizować art. 64a ustawy, aby w przyszłości nie było takich wątpliwości i aby w szkołach specjalnych to dyrektor w porozumieniu z rodzicami uczniów decydował, czy w danej szkole będą obowiązywały mundurki.
ab, pap