Straż Graniczna poinformowała w codziennym raporcie, że 2 lipca do Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się 159 osób, w tym 38 obywateli Indii. 19 migrantów zawróciło na Białoruś na widok patroli polskich służb. SG podkreśliła, że cudzoziemcy granicę próbowali nielegalnie przekroczyć w dużych grupach, nawet ponad 60-osobowych.
Napór cudzoziemców na granicę Polski nie ustaje. Liczba incydentów wciąż wysoka
Napór cudzoziemców na granicę polsko-białoruską trwa. Z raportu z 1 lipca wynika, że do naszego kraju próbowało dostać się wbrew przepisom 187 osób, wśród których znajdowali się Somalijczycy i Irańczycy. 45 migrantów na widok polskich patroli uciekło do Białorusi. Dodatkowo dwóch Sudańczyków przeprawiło się przez Wołkuszankę, a na odcinku służbowej odpowiedzialności w Dubiczach Cerkiewnych zatrzymano Ukraińca, który przewoził pięciu Etiopczyków.
W czerwcu 2023 r. funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali ponad 2 860 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.
Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji „w związku z napiętą sytuacją na granicy z Białorusią zdecydował o wzmocnieniu funkcjonariuszy SG i żołnierzy grupą 500 policjantów”. Wiceszef MSWiA wyjaśnił, że spowodowane jest to „buntem Jewgienija Prigożyna i decyzją o rozmieszczeniu Grupy Wagnera w Białorusi”.
Polska wzmacnia granicę z Białorusią. Powodem Jewgienij Prigożyn i Grupa Wagnera
Błażej Poboży podsumował, że w przestrzeni medialnej mówi się o potencjalnej liczbie ośmiu tys. bojowników Prigożyna, którzy mieliby przebywać w Białorusi. Wiceszef MSWiA podkreślił, że ukraiński wywiad nie zaobserwował zorganizowanego przemieszczania się członków Grupy Wagnera. Potwierdzają to służby podległe Kamińskiemu.
Czytaj też:
Alaksandr Łukaszenka wieszczy katastrofę. „Gorąco będzie nie tylko w Warszawie”Czytaj też:
Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią? „To byłoby zagrożenie dla wyborów”