W najbliższy wtorek, 11 lipca, przypada 80. rocznica Krwawej Niedzieli, która była kulminacyjnym punktem rzezi wołyńskiej. Ofiarami ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów padło ok. 100 tys. Polaków, a także przedstawicieli innych narodowości.
Wspólne obchody w Polsce i na Ukrainie
W piątek, 7 lipca, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się kościelne obchody rocznicowe. Odbywają się one po obu stronach granicy, tj. w Polsce i na Ukrainie.
Ich organizatorami są kościoły rzymskokatolicki i greckokatolicki. Obchody potrwają trzy dni i zakończą się w niedzielę, 9 lipca, w Łucku, stolicy obwodu wołyńskiego.
„Godny pochówek wszystkich ofiar ludobójstwa na Wołyniu”
W polsko-ukraińskim nabożeństwie w warszawskiej archikatedrze wzięli udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk.
Duchowni podpisali wspólne „Orędzie w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej”. Wystosowali w nim apel do historyków o „pomoc w ustaleniu prawdy o tamtych wydarzeniach, o rozmiarze dramatu, ale także o świadectwach świętości jaśniejącej pośród ciemności”.
– Zwracamy się ze stanowczym apelem do prezydentów i premierów oraz władz parlamentarnych Ukrainy i Polski w sprawie godnych pochówków wszystkich ofiar ludobójstwa na Wołyniu poprzedzonych ekshumacjami ciał zamordowanych – skomentował abp Gądecki.
„Nie da się dokonać bez nazwania ludobójstwa po imieniu”
Dodał, że o przebaczenie należy prosić przede wszystkim Boga, bo tylko będąc prowadzonym przez Niego można dojść do prawdziwej jedności. Jednocześnie zaznaczył, że pojednanie musi opierać się na prawdzie.
– Tego nie da się dokonać (...) bez nazwania, zgodnie z życzeniem rodzin Kresowych, ludobójstwa polskiej ludności na Wołyniu po imieniu, bez uciekania się do półprawd i eufemizmów typu: tragedia wołyńska, zbrodnia wołyńska, czystki etniczne czy akcja antypolska – powiedział abp Gądecki.
„Bardzo ważne jest jednoznaczne nazwanie sprawców”
Sygnatariusze podkreślili, że pojednanie i współpraca między Polską a Ukrainą „stanowią niezbędne warunki pokoju w naszej części Europy”. Nie zabrakło również odwołania do trwającej właśnie rosyjskiej napaści na Ukrainę.
„Dzisiaj, po odkryciu masowych grobów w Buczy, Irpieniu czy Hostomlu, wszyscy rozumiemy, jak bardzo ważne jest jednoznaczne nazwanie sprawców, ekshumacja ofiar, uszanowanie ich prawa do godnego pochówku oraz ludzkiej pamięci” – czytamy w orędziu.
Czytaj też:
Morawiecki z niezapowiedzianą wizytą w Ukrainie. Wkopał krzyż w symbolicznym miejscuCzytaj też:
Morawiecki z wizytą w Ukrainie. „Zbrodnia Wołyńska była ludobójstwem”