Zgodnie z decyzją papieża Franciszka 10 września 2023 r. wszyscy członkowie rodziny Ulmów mają zostać beatyfikowani. Józef i będąca w siódmym miesiącu ciąży Wiktoria oraz ich sześcioro dzieci w wieku od półtora do ośmiu lat, zostali zamordowani przez Niemców w okupowanej wsi Markowa na Podkarpaciu, za udzielenie schronienia ośmiu Żydom.
Podczas śniadania prasowego w Belwederze szefowa Kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała o szeregu inicjatyw ma rzecz przybliżania wiedzy o rodzinie Ulmów – podała Katolicka Agencja Informacyjna. W działania promocyjne zaangażowały się m.in. władze województwa podkarpackiego czy PKP.
Beatyfikacja rodziny Ulmów. Zaplanowano działania towarzyszące
Samorząd województwa podkarpackiego zaznaczył, że wśród wybranych działań towarzyszących beatyfikacji znajdzie się np. specjalna lokomotywa PKP kursująca na trasie Przemyśl-Berlin, która została oklejona wizerunkiem Józefa, Wiktorii oraz ich dzieci. Jej prezentację zaplanowano na czwartek 13 lipca na Dworcu Centralnym w Warszawie. Regularne trasy potrwają do 4 września.
Prezentacji lokomotywy ma towarzyszyć wystawa w holu głównym Dworca Centralnego „Samarytanie z Markowej” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
Specjalna okładzina na pociągu PKP Intercity do Niemiec
Portal „Rynek Kolejowy” dowiedział się, że jedna z lokomotyw pociągu Wawel została oklejona zapowiedzią planowanej beatyfikacji oraz napisem „Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II Wojny Światowej”. Napisy zostały umieszczone w języku polskim oraz angielskim.
Oklejenie sfinansowała Kancelaria Prezydenta, a biuro Niepodległa odpowiedzialne było za stronę graficzną projektu. Widać, że w projekt zaangażowało się też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
facebookCzytaj też:
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Rodzina Ulmów stała się symbolem bohaterstwaCzytaj też:
Izraelski historyk: Wysyłanie izraelskiej młodzieży tylko do Auschwitz to nie edukacja, tylko pranie mózgu