We wtorek 11 lipca do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 126 cudzoziemców m.in. obywateli Maroka, Bangladeszu i Erytrei. Na odcinku w Białowieży trzy osoby przeprawiły się przez rzekę Leśna Prawa na Podlasiu. Na odcinku w Mielniku granicę forsowała duża grupa 38 osób- obywateli Iranu, Afganistanu, i Indii. Wszystkich zatrzymano.
Cudzoziemcy przy granicy z Polską. Pościg za „kurierem”
Każdego dnia dziesiątki osób próbują nielegalnie przedostać się na teren naszego kraju. Pomagają im kurierzy, który organizują zabronione przed prawo akcje, nieraz ryzykując zdrowie i życie. Przy granicy dochodzi tez do niebezpiecznych sytuacji i policyjnych pościgów za pomocnikami.
We wtorek funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Tarnowie przekazali informację o niebezpiecznym zdarzeniu na autostradzie A4 na wysokości węzła Brzesko. Patrol podjął pościg oznakowanym radiowozem służbowym za osobowym oplem. „Zachodziło uzasadnione podejrzenie, że pojazdem przewożeni są nielegalni migranci” – przekazano w raporcie.
W środę służby poinformowały też o zatrzymaniu dziewięciu osób, które są podejrzane o działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem migrantów. Większość cudzoziemców stanowili mieszkańcy Bliskiego Wschodu, którzy za przemyt płacili około 5 tys. euro.
„Wśród zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o kierowanie tą grupą, natomiast drugi »kierownik« został doprowadzony z zakładu karnego, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności w innej sprawie. Zatrzymani byli całkowicie zaskoczeni wizytą policjantów i strażników granicznych w swoich mieszkaniach. Nie spodziewali się zatrzymań” – przekazało CBŚP.
Z ustaleń śledczych wynika, że gang od 2021 roku zorganizował nielegalne przekroczenie granicy co najmniej 200 cudzoziemcom, jednak są to bardzo wstępne ustalenia.
Czytaj też:
Czym się martwią Polacy? Relokacja uchodźców daleko na liścieCzytaj też:
Pościg za grupą nielegalnych migrantów. Nieletni Syryjczycy przekazani stronie słowackiej