Straż Graniczna poinformowała, że 21 lipca do Polski z Białorusi nielegalnie próbowało przedostać się 87 cudzoziemców. Obcokrajowcy pochodzili z wielu rejonów świata, między innymi Jemenu, Egiptu, Kamerunu. Za pomocnictwo zatrzymano trzy osoby. Dwóch Tadżyków przewoziło pięciu Erytrejczyków, a Ukrainiec czterech Syryjczyków.
Straż Graniczna o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w poprzednich dniach
Dzień wcześniej granicę Polski i Białorusi usiłowało przekroczyć wbrew przepisom 196 osób. W rejonie Płaskiej dwóch Senegalczyków, Malijczyk i obywatel Komorów pokonali wbrew przepisom rzekę graniczną Wołkuszankę. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku grupy migrantów znajdujące się po białoruskiej stronie trzykrotnie atakowały polskie patrole, rzucając kamieniami. Nikt nie doznał obrażeń. Funkcjonariusze Straży Granicznej podkreślają, że „agresywne zachowania odnotowywane są przez nich praktycznie codziennie”.
Pozostałe próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy z 20 lipca miały miejsce na odcinkach służbowej odpowiedzialności placówek SG w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Wśród ujawnionych cudzoziemców znajdowali się m.in. obywatele Syrii, Indii, Etiopii, Erytrei oraz Bangladeszu.
Kolejni migranci i kurierzy zatrzymywani
Za pomocnictwo w organizowaniu przekroczenia granicy wbrew przepisom zatrzymano dwóch Ukraińców i Gruzina, którzy dwoma samochodami łącznie przewozili ośmiu Syryjczyków. Od początku 2023 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali już 421 osób zaangażowanych w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Odnotowano także ponad 16 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Czytaj też:
Grupa Wagnera przy granicy polsko-białoruskiej. Niemcy o „najgorszym z najgorszych”Czytaj też:
Dramatyczna ucieczka Syryjczyka w stronę Niemiec. Straż Graniczna pokazała nagranie