Trwa ostatnia prosta kampanii wyborczej. Część debaty toczy się w mediach społecznościowych, jednak nie wszystkie prezentowane tam treści są zgodne z prawdą. Polskie służby specjalne zabrały głos w sprawie prób dezinformacji, które nasilają się przed niedzielnymi wyborami. Działania te mogą przyczynić się na preferencje wyborcze Polaków.
W nowym komunikacie przyznano, że służby otrzymują sygnały o możliwości przeprowadzenia w najbliższych dniach zwiększonej liczby prób ataków cybernetycznych oraz kampanii dezinformacyjnych. Wrogie działania – jak wynika z ustaleń – ukierunkowane są na zakłócenie przygotowań i przebiegu niedzielnych wyborów. „Wstępna faza tej operacji informacyjnej już jest identyfikowana przez służby i pełnomocnika rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP” – zapewniono.
Wybory 2023. Ostrzeżenie o możliwych działaniach ze strony Rosji
Na stronach rządowych pojawiło się ostrzeżenie, z którego wynika, że nieprawdziwe informacje, które mogą mieć wpływ na przebieg wyborów w Polsce mogą pojawiać się w popularnych komunikatorach, a także na platformach społecznościowych. Informacje te – jak wskazano – stwarzają pozory oficjalnego przekazu partii politycznych uczestniczących w kampanii wyborczej.
„Charakter rozpowszechnianych treści, wykorzystujących także celowo spreparowane witryny internetowe czy konta w mediach społecznościowych, wskazuje na inspirację ze strony Federacji Rosyjskiej” – przekazano. By uchronić się przed manipulacją, użytkownicy powinni zwracać szczególną uwagę na źródła takich informacji i korzystanie tylko ze sprawdzonych, oficjalnych domen internetowych partii politycznych, a także stron Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej.
Z nowych badań Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) wynika, że ponad połowa internautów w Polsce przyznaje, że w ostatnich miesiącach zetknęła się z manipulacją lub dezinformacją, a 35 proc. Polaków ze sfałszowanymi informacjami w sieci spotyka się raz w tygodniu lub częściej. „Aż 19 proc. wprost twierdzi, że nie sprawdza wiarygodności internetowych informacji, ani ich źródeł” – alarmuje Pracownia Badań Społecznych NASK.
Czytaj też:
Drogowskaz wyborczy. Rozwiąż test i sprawdź, do której partii jest ci najbliżej!Czytaj też:
Ostatni sondaż przed wyborami. Najwięcej zyskuje Platforma Obywatelska