W sierpniu 2022 r. rozpoczęły się prace ziemne, które poprzedzają odbudowę Pałacu Saskiego. Wraz z nim zostaną odbudowane pobliski Pałacu Brühla oraz ciąg kamienic przy ul. Królewskiej.
Pałac Saski powinien być gotowy w 2030 r.
Warto dodać, że Pałac Saski był znakomicie wkomponowany w okoliczną zabudowę. Stanowił bowiem główny element założenia urbanistycznego Osi Saskiej, która rozciągała się od Krakowskiego Przedmieścia do Koszar Mirowskich.
Pałac Saski został wysadzony w powietrze przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r., wiele tygodni po stłumieniu przez nich Powstania Warszawskiego. Po wojnie wielokrotnie rozważano odtworzenie tej budowli, tak jak w przypadku Zamku Królewskiego, który powrócił na mapę Warszawy dopiero w latach 70.
Decyzja o odbudowie wspomnianych obiektów została podjęta przez rząd Zjednoczonej Prawicy w 2021 r. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia wynosi 2,5 mld zł, a termin jego zakończenia wyznaczono na rok 2030.
Wytyczne dla uczestników konkursu
W czwartek, 12 października, ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej tej inwestycji. Do konkursu przystąpiło jedenaście pracowni architektonicznych.
W skład jury weszli doświadczeni architekci, przedstawiciele władz państwowych i Warszawy, służb konserwatorskich i świata sztuki. Uczestnicy konkursu musieli spełnić w swoich pracach m.in. następujące wytyczne:
- budynki mają zostać odbudowane według zewnętrznego kształtu architektonicznego, jaki posiadały 31 sierpnia 1939 r.;
- czytelne wyodrębnienie Grobu Nieznanego Żołnierza od odbudowanej kolumnady;
- nie naruszyć fragmentu zachowanych piwnic Pałacu Saskiego, wpisanych w 2007 r. do rejestru zabytków;
- wnętrza budynków mają zostać dostosowane do potrzeb współczesności, w tym działalności planowanych tu instytucji, np. Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Konkurs wygrała pracownia WXCA z Warszawy
Ogłoszenie wyników odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przy ul. Foksal 2 w Warszawie. W wydarzeniu wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.
Zwycięzcą okazała się WXCA sp. z o.o. z Warszawy. Drugie miejsce przyznano FS&P ARCUS sp. z o.o. & K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o. & Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o., a trzecie miejsce LAN & P2PA sp. z o.o. Do artykułu zostały załączone wizualizacje zwycięskiej pracy.
„Walorem pracy [spółki WXCA – red.] jest zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie i zaprezentowanie reliktów wpisanych do rejestru zabytków. Proponowane rozwiązania funkcjonalno-użytkowe wydają się w wysokim stopniu odpowiadać potrzebom przyszłych użytkowników. Prosty i klarowny układ komunikacyjny oraz łączenie przestrzeni wewnętrznych odbudowywanych obiektów z otaczającą przestrzenią uwzględniają szerszy kontekst urbanistyczny” – czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego.
Czytaj też:
Miejsce przeszłości w mieście, czyli jak odbudowuje się zabytki w PolsceCzytaj też:
Minister Gliński apeluje do Niemiec. Chodzi o wypłatę odszkodowań