W niedzielę równolegle do wyborów parlamentarnych odbyło się referendum ogólnokrajowe, które wzbudziło dużo emocji po stronie opozycyjnej. Przeciwnicy PiS odrzucili je jako plebiscyt poparcia dla władzy, a w sierpniu lider PO Donald Tusk wręcz oświadczył, że „unieważnia referendum”.
Zgodnie ze wstępnymi danymi frekwencja w referendum wyniosła 40 proc., w związku z czym jego wyniki nie są wiążące. Wśród tych, którzy pobrali kartę referendalną, niemal 100 proc. głosujących odpowiedziało „nie”, na każde z czterech pytań. Odnotowała to Krystyna Pawłowicz.
Pawłowicz o referendum: Nie można lekceważyć
„Wg exit pool (poll- red.) przy tylko 40 proc. frekwencji wszystkich uprawnionych do głosowania w referendum, wyniki na NIE są jednak MIAŻDŻĄCE ! Wszystkie około 100 % ! Wprawdzie przy zbyt niskiej frekwencji odpowiedzi nie mają charakteru wiążącego, to ŻADNA WŁADZA NIE MOŻE ich ZLEKCEWAŻYĆ” – napisała na portalu X sędzia Trybunału Konstytucyjnego (pisownia oryginalna – red.).
Zgodnie ze wstępnymi danymi frekwencja w referendum wyniosła 40 proc., w związku z czym jego wyniki nie są wiążące. Ipsos przedstawił jednak prognozowany podział głosów.
W referendum padły cztery pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Według badania 97,5 proc. głosujących wyraziło w sprzeciw ws. wyprzedaży majątku państwowego. W przypadku pytania o podniesienie wieku emerytalnego 96 proc. głosujących wybrało odpowiedź „nie”. W trzecim pytaniu 97,8 proc. uczestników głosowania zaprotestowało przeciwko likwidacji bariery na polsko-białoruskiej granicy. 98,6 proc. osób biorących udział w referendum zadeklarowało brak poparcia dla przymusowej relokacji (pełne wyniki tutaj).
Frekwencja w referendum tylko o kilka procent przewyższa poparcie dla PiS w sondażu late poll (według niego PiS uzyskało w wyborach poparcie 36,6 proc.)
Czytaj też:
Referendum przyczyną porażki PiS-u? Spełnia się „przepowiednia Gowina“Czytaj też:
Frekwencja nigdy nie była tak wysoka. Padł rekord wolnej Polski