Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne jest międzynarodową, pozarządową organizacją non-profit, która przedstawia aktualne raporty o trzęsieniach ziemi. Z przekazanych informacji wynika, że ok godz. 17:20, 10 km na północny zachód od Legnicy zatrzęsła się ziemia.
Trzęsienie ziemi w okolicach Legnicy i Wałbrzycha. Relacje mieszkańców
Jak wynika z danych, wstrząs był odczuwalny dla mieszkańców, a jego magnituda wyniosła 3.4.
Strona internetowa EMSC daje możliwość komentowania każdego z incydentów. Mieszkańcy tych regionów pisali, że miał miejsce „mocny wstrząs”. „Lekko zatrzęsło” – pisze jeden z internautów, który znajdował się 11 km od epicentrum. „Lubin. Potelepało” – dodaje kolejny. „Koźlice – mocno odczuwalny” – relacjonowano.
Osoba, która – jak wynika z glokalizacji – znajdowała się kilometr od epicentrum napisała, że był to „krótki, ale mocno odczuwalny wstrząs”.
Podobne zdarzenie, lecz o nieco większej sile miało miejsce w lipcu. Wtedy do silnego wstrząsu w okolicach kopalni Rudna w Polkowicach doszło o godzinie 21:54. Później, 10 sierpnia, EMSC informowało o incydentach w okolicach Lubina i Legnicy.
Jednak w ostatnim czasie dochodzi do większej liczby podobnych zdarzeń. W poniedziałek, 9 października, około godziny 20:20 na Słowacji doszło do silnego trzęsienia ziemi. Jego epicentrum znajdowało się około 6 km na południowy wschód od miasta Stropkov i około 61 km na północny wschód od Koszyc. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) przekazało, że trzęsienie miało magnitudę 5. Jak donosiła wówczas „Gazeta Krakowska”, wstrząsy były odczuwalne także w Polsce.
Czytaj też:
Trzęsienie ziemi. Wstrząsy były odczuwalne w PolsceCzytaj też:
Trzęsienie ziemi na Słowacji największe od 80 lat. Wstrząsy odczuwane w Polsce