Posłowie Sejmu X kadencji odebrali od przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenia o wyborze. – 15 października naród polski jako najwyższy suweren, w wolnych, demokratycznych wyborach, powierzył panom i paniom posłom mandat sprawowania zasadniczej części władzy ustawodawczej: władzy stanowienia ustaw, kontrolowania rządu i sprawowania innych zadań wyznaczonych przez Konstytucję – powiedział szef PKW Sylwester Marciniak zwracając się do zgromadzonych.
Kogo zobaczymy w nowym Sejmie?
W nowej kadencji w Sejmie zobaczymy wielu debiutantów. Łącznie po raz pierwszy w poselskich ławach zasiądzie ponad 100 parlamentarzystów. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do Sejmu blisko 20 debiutantów a Koalicja Obywatelska ponad 40. Po raz pierwszy poselski mandat otrzymali dotychczasowi ministrowie i wiceministrowie: Janusz Cieszyński, Paweł Jabłoński, Andrzej Śliwka oraz Marcin Romanowski.
Po raz pierwszy w poselskich ławach zasiądą także liderzy ugrupowań – Szymon Hołownia z Polski 2050 oraz Sławomir Mentzen z Konfederacji. Bogusław Wołoszański
Apoloniusz Tajner
Szymon Hołownia
Łukasz Litewka
Karina Bosak
Jacek Karnowski
Michał Kobosko
Aleksandra Wiśniewska
Marcin Józefaciuk
Michał Kołodziejczak
Dariusz Matecki
Najmłodszy poseł Adam Gomoła
Witold Tumanowicz
Aleksandra Leo
Mandat trafił także m.in. do Łukasza Litewki, gwiazdy Lewicy. Sosnowiecki radny dzięki swojej nietypowej kampanii, w której m.in. promował adopcję psów ze schronisk, zdecydowanie wyprzedził w wyborach wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego. Wśród debiutantów znalazł się także współtwórca sukcesów Adama Małysz – Apoloniusz Tajner.
Najmłodszym posłem nowej kadencji będzie Adam Gomoła. Polityk Polski 2050 startujący z list Trzeciej Drogi w swoim okręgu rywalizował z tak charakterystycznymi postaciami, jak Paweł Kukiz, czy wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.
Czytaj też:
Giertych nie odebrał zaświadczenia o wyborze do Sejmu. Nie był jedynyCzytaj też:
Łukasz Mejza wybuczany w Sejmie. Szybka reakcja posłanek PiS