Komisja prawna Parlamentu Europejskiego opowiedziała za się uchyleniem immunitetu czterem europosłom PiS. Wniosek w tej sprawie został poparty na forum PE podczas głosowania w czwartek 9 listopada.
Za uchyleniem immunitetu Beacie Kempie zagłosowało 378 eurodeputowanych, przeciw opowiedziało się 130. 392 europosłów poparło odebranie immunitetu Beacie Mazurek, 134 było przeciwnego zdania. Za zachowaniem immunitetu Tomaszowi Porębie zagłosowało 131 europosłów a 388 było przeciwnych. W przypadku Patryka Jakiego głosowano wyłącznie przez podniesienie ręki i nie było podanych wyników imiennych.
Dlaczego europosłom PiS uchylono immunitety?
O uchylenie immunitetów wnioskował Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w związku z wnioskiem założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. „Rafał Gaweł oskarżył w procesie karnym Beatę Kempę, Patryka Jakiego, Beatę Mazurek i Tomasza Porębę o popełnienie przestępstw rasistowskich na terenie Polski. Sąd potwierdził, że akt oskarżenia ma podstawy prawne i zarejestrował sprawę. Proces sądowy nie mógł jednak ruszyć, bo politycy Zjednoczonej Prawicy byli objęci immunitetem europoselskim” – przekazała organizacja.
Jak wyjaśniono, przedmiotem procesu karnego przeciwko wyżej wymienionym członkom PiS jest sprawa „rasistowskich treści wyprodukowanych i publikowanych na zlecenie Prawa i Sprawiedliwości podczas kampanii wyborczej do samorządów”.
Sprawa dotyczy kontrowersyjnego spotu PiS, którego bohaterami byli uchodźcy. Materiał przedstawiał alternatywną wersję niedalekiej przyszłości, gdzie po zwycięstwie PO w wyborach samorządowych, imigranci przyczyniają się do wzrostu przemocy.
„W nagranym spocie straszono wyborców, że uchodźcy będą gwałcić i mordować Polaków, czemu towarzyszyły nagrania zamieszek, palonych samochodów i bitych ludzi” – napisano we wniosku.
Europosłowie PiS o decyzji PE
– To będzie pierwsza sprawa w historii, żeby ścigać kogoś z paragrafu, za który grozi trzy lata więzienia za polubienie spotu w Internecie. Oficjalnego spotu partii, gdzie rzekomą mową nienawiści są fragmenty dotyczące agresji nielegalnych migrantów, które są powszechnie znane i umieszczane w telewizjach w całej Europie – komentował Patryk Jaki.
Beata Kempa opublikowała z kolei na Twitterze grafikę, na której napisano, że „pierwszy raz w historii Parlamentu Europejskiego posłowie stracili immunitety za polubienie na Facebooku”.
„Nie ma już wolności, chyba każdy ma tego świadomość. Nie wykluczam, że przez Europę przejdzie współczesna wiosna ludów, która zmiecie prządek zafundowany nam przez rzekomych demokratów” – ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Czytaj też:
Doradca Andrzeja Dudy ostro o prezesie Kaczyńskim. „Musi oddawać władzę w PiS”Czytaj też:
Paweł Kukiz o PiS: Jeśli będą wymagali „cyrografu”, nie wejdę do klubu