Donald Tusk, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Włodzimierz Czarzasty oraz Robert Biedroń podpisali umowę koalicyjną. W dokumencie pojawiły się 24 postulaty programowe dotyczące m.in. bezpieczeństwa państwa, przywrócenia praworządności, gospodarki oraz ochrony środowiska i edukacji. W drugim rozdziale umowy koalicyjnej zapowiedziano rozliczenie rządów Zjednoczonej Prawicy, natomiast część trzecia jest poświęcona zasadom funkcjonowania koalicji.
Dyscyplina w głosowaniu. Tak będą wyglądały prace koalicji
Jak czytamy, „wszystkie decyzje w ramach koalicji będą zapadały w drodze konsensusu, a kluby parlamentarne będzie obowiązywała dyscyplina głosowania nad przedstawianymi projektami ustaw i uchwał przygotowanych przez koalicyjny rząd oraz uzgodnionymi przez kluby parlamentarne projektami inicjowanymi przez grupę posłów”.
W dalszej części umowy pojawiły się nazwiska polityków, którzy mają objąć część najważniejszych stanowisk w państwie. Kandydatem koalicji na premiera został Donald Tusk. Stanowiska wicepremierów miałyby przypaść szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi oraz politykowi Lewicy Krzysztofowi Gawkowskiemu.
Umowa koalicyjna. Wiadomo, kto pokieruje pracami Sejmu
Funkcja marszałka Sejmu ma być sprawowana rotacyjnie. Od 13 listopada 2023 rok do 13 listopada 2025 roku pracami Sejmu ma kierować Szymon Hołownia. W drugiej połowie kadencji lidera Polski 2050 ma zastąpić Włodzimierz Czarzasty.
Co więcej, KO ma zgłosić dwóch kandydatów na wicemarszałków Sejmu na całą kadencję Sejmu. Trzecia Droga (czyli Polska 2050 i PSL) mają mieć jednego wicemarszałka przez całą kadencję oraz jednego na okres od 14 listopada 2025 roku do końca kadencji Sejmu. W pierwszej połowie kadencji a więc w okresie listopad 2023 – listopad 2025 jeden z wicemarszałków ma wywodzić się z Lewicy.
Umowa koalicyjna. Co z prezydium Senatu?
Kandydatką na marszałka Senatu została Małgorzata Kidawa-Błońska, która miałaby sprawować funkcję w okresie listopad 2023 – listopad 2025. Marszałka na drugą część kadencji również ma wskazać KO. Ponadto, po jednym wicemarszałku w Senacie będą mieli KO i Lewica a dwóch wyznaczy Trzecia Droga.
Czytaj też:
„Rozliczenie rządów Zjednoczonej Prawicy” w umowie koalicyjnej. Ta część ma trzy punktyCzytaj też:
Zmiana w ostatniej chwili. W umowie koalicyjnej pojawiła się kwestia aborcji