Katarzyna Frydrych potwierdziła w rozmowie z Onetem, że złożyła rezygnację z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i ma już nową posadę w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach.
Kariera Katarzyny Frydrych
Jak czytamy w notce biograficznej na stronie ministerstwa, Frydrych „całe życie zawodowe związała z wymiarem sprawiedliwości”. W 1995 r. ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Była między innymi asesorem, sędzią Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej i sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach. Orzekała w sprawach cywilnych.
Z kolei w 2005 r. ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim w dziedzinie prawa i gospodarki Unii Europejskiej. Od lipca 2005 r. pełniła funkcję wiceprezes Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, a od maja 2012 r. – była jego prezesem. We wrześniu tego samego roku została sędzią Sądu Okręgowego w Katowicach, a od grudnia 2014 r. pełniła funkcję wiceprezes tego sądu. Z kolei w kwietniu 2019 r. została prezesem Sądu Okręgowego w Katowicach na sześcioletnią kadencję.
Na podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości została powołana 2 kwietnia 2021 r. W resorcie odpowiadała między innymi za nadzór administracyjny nad sądownictwem.
Awans „po linii Święczkowskiego”
Onet wskazuje, że Frydrych otrzymała stanowisko w resorcie Zbigniewa Ziobry „po linii Święczkowskiego”. Portal informował, powołując się na jednego z katowickich sędziów, że była ona przełożoną żony prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Małgorzata Hencel-Święczkowska jest prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który podlega pod „okręg” katowicki.
Inne źródła twierdziły, że Frydrych należy do tego samego „kręgu towarzysko-zawodowego”, co Święczkowscy. Rozmówcy portalu zwracali też uwagę na brak znaczących dokonań prawniczych wiceminister.
Czytaj też:
Dwie funkcje Ziobry na celowniku opozycji. Senator ujawnił planCzytaj też:
Zbigniew Ziobro hojnie wsparł finansowo PiS. Data przelewu nie jest przypadkowa