- 20:23
- Dziękujemy za śledzenie relacji na żywo z obchodów Święta Niepodległości.
- 20:22
- 19:59
- 19:35
- Przenosimy się do Krakowa, gdzie trwa przemówienie prezesa PiS. Na sali pojawili się m.in. Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i Antoni Macierewicz
- 19:06
- Jak powiedział rzecznik policji podinsp. Sylwester Marczak, łącznie zatrzymano 56 osób i zabezpieczono ponad 1,1 tys. środków pirotechnicznych
56 zatrzymanych na Marszu Niepodległości. Wśród nich poszukiwani przestępcy - 18:43
- 18:31
- Tymczasem białoruski kanał Nexta przypomina rocznicę słynnej bitwy o Empik, do której doszło podczas jednego z Marszów Niepodległości w poprzednich latach
- 18:12
- 17:58
- Rzeczniczka Konfederacji Anna Bryłka straszy Unią Europejską podczas przemówienia na błoniach Stadionu Narodowego: Marsz ma nam przypominać, że wolność, suwerenność, niepodległość - to wartości, o które musimy stale zabiegać i się troszczyć. Brukselscy eurokraci dążą do zlikwidowania państw narodowych, nowe traktaty ostatecznie udowadniają, że to my mieliśmy rację. Likwidacja państwa polskiego stale postępuje
Według polityczki "nowy centrolewicowy rząd tylko przebiera nogami, aby oddać Polskę w zarząd komisaryczny von der Leyen, Timmermansowi i rozczochranemu Verhofstadtowi".
- 17:47
- Grzegorz Braun ze sceny marszu na błoniach Stadionu Narodowego: Chciałbym, żeby Marsz Niepodległości pozostał sobą. Żeby maszerował w stronę wielkiej Polski katolickiej
- 17:36
- Wołodymyr Zełenski złożył Polakom poruszające życzenia z okazji Święta Niepodległości. Prezydent zamieścił obszerny wpis w mediach społecznościowych w trzech wersjach językowych: po polsku, angielsku oraz ukraińsku
Poruszające życzenia dla Polaków od Wołodymyra Zełenskiego. Zwrócił się do Andrzeja Dudy - 17:25
- Święto Niepodległości to świetna okazja na sprawdzenie swojej wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę 105 lat temu. Zdobycie 85 proc. punktów w naszym quizie nie powinno sprawić większych problemów!
Święto Niepodległości. Łatwy quiz z historii Polski. Zdobędziesz 85 proc.? - 17:13
- W Warszawie trwa Marsz Niepodległości. Według doniesień Rafała Trzaskowskiego bierze w nim udział około 40 tys. osób. Zapraszamy do obejrzenia galerii z demonstracji
Marsz Niepodległości 2023 na zdjęciach. Tak wygląda demonstracja w Warszawie - 17:05
- Na Marszu Niepodległości pojawił się również poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.
- 16:59
- Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z przedstawicielami partii złożyli kwiaty pod Pomnikiem Jana Pawła II w Krakowie.
- 16:49
- Aktywiści klimatyczni, którzy próbowali zablokować przemarsz Marszu Niepodległości, zostali wypuszczeni przez policję.
- 16:35
- Trwa koncert zespołu IRYDION.
- 16:34
- Pierwsi uczestnicy Marszu Niepodległości doszli już na błonia przy Stadionie Narodowym.
- 16:29
- Tak Marsz Niepodległości wygląda na zdjęciach:
Wady dysków Fujitsu - 16:25
- Jak pokazał Arkadiusz Dziermański, redaktor prowadzący portali chip.pl i focus.pl, z Mostu Poniatowskiego pojedynczy uczestnicy Marszu Niepodległości zrzucali race.
- 16:21
- – Marsz jest obserwowany. Jeżeli widzimy nieprawidłowości albo coś, co może stanowić zagrożenie, natychmiast zwracamy na to uwagę policji – stwierdził Rafał Trzaskowski. – Dzisiaj poza pirotechniką i paleniem flag nie dopatrzyliśmy się innych naruszeń prawa. Na wszystkie będziemy reagować – zapewnił.
- 16:19
- Podczas marszu niepodległości została spalona tęczowa flaga.
– Zwróciliśmy na to uwagę policji – powiedział Trzaskowski. – Palenie tych flag, abstrahując od tego, jaki jest tego wydźwięk, nie powodowało większego zagrożenia dla uczestników marszu - – zapewnił. - 16:18
- Portal Onet szacuje liczbę uczestników Marszu Niepodległości na 70-90 tys.
- 16:15
- – Oceniamy ten marsz na mniej więcej 40 tysięcy uczestników – poinformował Rafał Trzaskowski.
- 16:12
- – Sytuacja na ulicach Warszawy jest spokojna. Obserwujemy marsz, głównie narodowców. Nadużywane są środki pirotechniczne. Bardzo dokładnie się przyglądamy, żeby ewentualnie reagować, jeśli naruszane byłoby prawo. Na szczęście na razie jest relatywnie spokojnie – powiedział na konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
- 16:08
- Jednym ze skandowanych haseł było „Wołyń, Wołyń, pamiętamy”.
- 16:05
- – Marsz Niepodległości idzie od początku pod jednym głównym hasłem: Bóg, Honor i Ojczyzna. To są hasła, które w jednej z popularnych telewizji komercyjnych zostały określone jako faszystowskie. To są hasła polskie, to są hasła tradycyjne, to są hasła, których my się NIGDY nie będziemy wstydzić! – mówił poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przed wyruszeniem Marszu Niepodległości.
- 15:55
- Młodzież Wszechpolska z banerem wymierzonym w popularne federacje freakfightowe.
- 15:37
- Jak informuje dziennikarz Radia ZET Piotr Drabik, straż Marszu Niepodległości odizolowała od pochodu demonstrantów z tęczowymi flagami, wśród których była aktywistka babcia Kasia
- 15:35
- „Polska państwem narodowym” kolejnym hasłem Marszu Niepodległości.
- 15:34
- Życzenia dla Polaków w dniu Święta Niepodległości składa też ambasador USA Mark Brzezinski.
„Długa walka Polski o niepodległość przypomina nam o cennej wartości, jaką jest wolność. Dziś Polacy świętują i odnawiają swoje przywiązanie do podstawowych wartości, które wszyscy cenimy - wolności, sprawiedliwości i równości dla wszystkich” – czytamy we wpisie w portalu X.
- 15:32
- W Marszu Niepodległości biorą też udział Kluby „Gazety Polskiej”.
- 15:29
- Po uroczystościach na Placu Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda przywitał się zebranymi w centrum Warszawy Polakami.
- 15:26
- Flaga Unii Europejskiej i flaga LGBT wleczone po ziemi za samochodem organizatorów Marszu Niepodległości.
- 15:24
- Na Marszu Niepodległości pojawił się również działacz Prawa i Sprawiedliwości Oskar Szafarowicz.
- 15:22
- Kolejne hasło skandowane przez organizatorów to „Tu jest Polska, nie Bruksela. Tu się Unii nie popiera”.
- 15:19
- Czoło Marszu Niepodległości dotarło już do Mostu Poniatowskiego.
- 15:09
- Mimo sporu z organizatorami, w Marszu Niepodległości uczestniczy także Robert Bąkiewicz.
- 14:57
- Czoło Marszu Niepodległości podczas wyjścia z Ronda Dmowskiego.
- 14:56
- 14:53
- – Jeszcze Polska nie zginęła to jest śmiała teza zwazywszy na trudne okoliczności – mówi z Marszu Niepodległości poseł Grzegorz Braun na oficjalnej relacji prowadzonej na kanale Konfederacji na YouTube. – My wyciągamy polityczne wnioski. Jeśli chcemy, żeby rzeczywiście nie zginęła, to w paru sprawach trzeba się ogarnąć. I dlatego Konfederacja Korony Polskiej maszeruje tutaj dzisiaj z kilkoma banerami. Widzę tutaj nasz baner „Polexit – nie dla eurokołchozu”, widzę baner „Stop ukrainizacji Polski”, a za chwile rozwinie się w poprzek ulicy baner z napisem „Stop USraelizacji polskiej racji stanu”. To nie nasze wojny. Nie chcemy, by Polacy byli żyrantami ludobójstwa, które w tej chwili dokonuje się w państwie położonym w Palestynie – mówił.
- 14:47
- Marsz Niepodległości ruszył z Ronda Dmowskiego.
- 14:44
- Podczas marszu padają też hasła świadczące o nieporozumieniach wśród samych organizatorów Marszu Niepodległości. Tu – hasła ONR przeciwko Konfederacji.
- 14:40
- Uczestnicy marszu skandują hasło „Duma, duma, narodowa duma”.
- 14:37
- Pojawiają się kolejne zdjęcia uczestników marszu z flagą z krzyżem celtyckim i rasistowskim hasłem.
- 14:34
- Zdjęcia i nagrania z momentu śpiewania hymnu przed Marszem Niepodległości.
- 14:29
- Policjanci usunęli z trasy marszu aktywistów klimatycznych, którzy próbowali zablokować jego trasę.
- 14:25
- Reporter RMF FM opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie jednego z maszerujących z rasistowskimi hasłami.
- 14:20
- Marsz Niepodległości szykuje się do wymarszu.
- 14:17
- Na Marszu Niepodległości pojawiają się hasła wzywające do opuszczenia Unii Europejskiej.
- 14:11
- W międzyczasie warszawska policja informuje, że Bieg Niepodległości zakończył się bez żadnych niebezpiecznych incydentów. Systematycznie przywracany jest ruch kołowy na al. Niepodległości oraz al. Jana Pawła II na odcinku od ul. Rakowieckiej do Ronda Radosława.
- 14:05
- Uczestnicy Marszu Niepodległości odśpiewali polski hymn. Towarzyszyły im odpalone race.
- 14:01
- Młodzież Wszechpolska chwali się w mediach społecznościowych, że na ich stoisku można było deptać flagi Unii Europejskiej i LGBT.
- 13:59
- Na Rondzie Dmowskiego zbierają się uczestnicy tegorocznego Marszu Niepodległości. Wydarzenia ma rozpocząć się o godz. 14:00, a sam pochód ma wyruszyć o 14:30.
- 13:58
- Przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz obchodził Święto Niepodległości w Gdowie.
– Trzeba odbudować wspólnotę narodową, tak jak musieli ojcowie niepodległości sklejać Polskę z trzech zaborów. Tak my musimy skleić rozdartą Polskę przez różnego rodzaju złe emocje, złą politykę, przez nienawiść, która w nas niestety wzrosła – mówił lider PSL. – Każdy ma prawo czuć się w naszej Ojczyźnie bezpiecznie. Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo i wolność nie są dane raz na zawsze. Nie będzie bezpieczeństwa bez silnych sojuszy, zmodernizowanej armii, ale, przede wszystkim, wspólnoty narodowej – dodał.
facebook.com - 13:55
- Premier Mateusz Morawiecki wraz z innymi politykami PiS złożyli wieńce nie tylko pod pomnikami Ojców Niepodległości, ale także przed pomnikami gen. Stefana Roweckiego „Grota”, kard. Stefana Wyszyńskiego i Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
- 13:49
- Ceremonia złożenia wieńca od Narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie towarzyszyli: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Marszałek Senior Sejmu RP Marek Sawicki.
- 13:38
- – Możemy się dzisiaj spierać, ale pamiętajmy tę lekcję. Dziś nie wiemy tak do końca, kto naprawdę ma rację w naszych politycznych sporach. To pokaże dopiero przyszłość – mówił prezydent Andrzej Duda w Święto Niepodległości. Podkreślał też znaczenie polskiej suwerenności.
Przemówienie prezydenta 11 listopada. Andrzej Duda wzywa do współdziałania - 13:27
- Obchody Narodowego Święta Niepodległości przy Mauzoleum Matki i Serca Syna Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na wileńskiej Rossie.
- 13:13
- Premier Morawiecki złożył dziś kwiaty przed pomnikami Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wincentego Witosa.
- 13:03
- – Bądźmy w sojuszach, ale mądrze. Uczestniczmy w różnych organizacjach, ale mądrze. Niech zawsze polski interes, właściwie rozumiany, będzie dla nas absolutnie na pierwszym miejscu. Ale niech tez zawsze pozostaną nam w pamięci słowa, które wypowiedział Wincenty Witos, patrząc na odradzająca się ojczyznę. Powiedział je o polskich chłopach, dziś powiedzielibyśmy rolnikach, ludziach polskiej wsi. Nawet w najtrudniejszych chwilach polski chłop zachował wiarę, narodowość i ziemię. I to był fundament istnienia państwa, które także i właśnie dzięki temu zdołało się odrodzić. Pamiętajmy zawsze o tych fundamentach – podkreślił prezydent.
- 13:01
- – Spierajmy się, dyskutujmy. Ale niech w tym wszystkim Polska niepodległa, suwerenna będzie najważniejsza. A niepodległa i suwerenna jest wtedy, kiedy to my sami o niej decydujemy i o naszych najważniejszych sprawach. Kiedy to nasz parlament na demokratycznych zasadach wybrany i na demokratycznych zasadach pracujący podejmuje najważniejsze dla Polski decyzje, decydując o jej przyszłości jej kształcie. Kiedy to dzieje się za decyzją wyborcza i referendalna naszych rodaków, a nie innych państw i narodów. Ile razy inni za nas decydowali, tyle razy nieszczęśliwie dla nas to się kończyło – ocenił prezydent.
- 12:58
- – I Piłsudski i Dmowski mieli rację. Jeden szedł z państwami centralnymi przeciwko Rosji. A drugi szedł przeciwko państwom centralnym, w szczególności Niemcom. W istocie jeden antyrosyjski, drugi antyniemiecki mieli rację. I dzięki temu, że obaj ją mieli, że obaj wygrali, odtworzyło się polskie państwo – mówił prezydent. – Możemy się dzisiaj spierać, ale pamiętajmy tę lekcję. Dziś nie wiemy tak do końca, kto naprawdę ma rację w naszych w kraju politycznych sporach. To pokaże dopiero przyszłość. Wierzę, że piękna i wspaniała dzięki naszej mądrości i tych, którzy po nas przyjdą, żeby prowadzić polskie sprawy – dodał.
- 12:53
- – Musimy budować siłę naszego państwa tak, jak chcieli tego Ojcowie Niepodległości. Musimy realizować mądrze rozpoczęte programy, zapewniające nam bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo energetyczne, które realizujemy z powodzeniem, ale w którego zakresie wielkie zadanie cały czas przed nami. Musimy realizować umocnienie bezpieczeństwa militarnego naszego państwa, odbudowę istotnego potencjału naszej armii, jej modernizację. Uczynienie jej taką, by była w stanie obronić Polskę w przypadku agresji z zewnątrz. By był w stanie stanąć do walki nawet przeciwko armii rosyjskiej. Ale przede wszystkim by była tak, żeby dawała gwarancję, że armia rosyjska Polski nie zajmie. Bo tylko perspektywa klęska w Polsce może rosyjski imperializm zatrzymać. Dlatego programy zbrojeniowe, które rozpoczęliśmy, muszą być konsekwentnie dokończone, w pełni zrealizowane. Zarówno jeśli chodzi o zakupy, jak i zwiększenie potencjału osobowego naszej armii. To jest kwestia dziejowa i fundamentalna dla Polski, Polaków i naszego istnienia – podkreślał polski prezydent.
- 12:48
- – Niechże efekt tej pamięci historycznej budującej się od 105 lat, której my dzisiaj jesteśmy kontynuatorami będzie dla nas najważniejszym drogowskazem na przyszłość, gdy mówimy o naszym państwie, o naszej niepodległości o naszej suwerenności – mówił prezydent.
- 12:44
- – Mówił marszałek Józef Piłsudski „Polacy chcą niepodległości. Ale pragnęliby, żeby ona kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. Ale niepodległość jest bardzo cenna i niezwykle kosztowna”. I mówi też, „niepodległość nie jest dana raz na zawsze”. Tak, trzeba było o nią walczyć. I to nie tylko z bronią w ręku. Ale walczy się o nią także mądrym prowadzeniem spraw państwowych – podkreślał prezydent. – Mądrość nie oznacza tylko mądrych planów, myśli i ideologii. Ta mądrość oznacza także mądre działanie, mądre wykonanie, a przede wszystkim umiejętność współdziałania dla wspólnego, jednego dobra, jakim jest Rzeczpospolita. I o tym musimy pamiętać my, którzy wiemy, co działo się 21 lat po 1918 roku – dodał Duda.
- 12:40
- – To było dzięki temu, że wszyscy ci, którzy prowadzili wtedy politykę polską i ku Polsce, niezłomnie w tę Polskę wierzyli, że ona wróci. Była częścią wszystkich wtedy polskich, politycznych programów – wskazywał Duda.
- 12:36
- – Krwawiliśmy się prawie nieprzerwanie w walkę o polskość i Polskę przez długie 123 lata, gdy nie było jej na mapie. Straciliśmy ją przez warcholstwo, przez zdradę, przez głupotę, przez zacietrzewienie. Przez tyle narodowych przywar, które spowodowały, że Polska z tej wielkiej Rzeczpospolitej wielu narodów stała się państwem upadłym, rozdartym przez sąsiednie mocarstwa. Państwa, którymi wcześniej rządziła, których stolice okupowała, które lekceważyła. To one zmazały ją z mapy. To wielka lekcja historii – wskazywał prezydent.
- 12:33
- – Dla nas Polaków ten dzień 11 listopada jest dniem radości, dumy, chwały. Dniem, w którym ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo, Polska, odrodziło się – wskazywał prezydent, dodając też, że w trakcie I wojny światowej na różnych frontach zginęło pół miliona Polaków.
- 12:31
- – 11 listopada to dzień, w którym nad wieloma krajami Europy i nie tylko unosi się dym salutu armatniego. Ten salut inaczej brzmi w krajach anglosaskich i Francji, a inaczej w Polsce. Tam przede wszystkim to salut pamięci, w którym z pochylonymi głowami wspomina się zwycięstwo nad Niemcami w I wojnie światowej, ale przede wszystkim poległych – powiedział Andrzej Duda w przemówieniu podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego.
- 12:19
- Trwa uroczysta odprawa wart. Transmisja na żywo:
- 12:16
- Wojsko oddało salut narodowy z ustawionych na Placu Piłsudskiego dział.
- 12:09
- Rozpoczął się Apel Pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
- 12:05
- Trwa uroczyste odśpiewanie hymnu Polski.
- 12:00
- Rozpoczynają się centralne obchody Święta Niepodległości z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
- 11:59
- Delegacja Lewicy ze współprzewodniczącym Włodzimierzem Czarzastym złożyła kwiaty pod pomnikiem jednego z Ojców Niepodległości — Ignacego Daszyńskiego.
- 11:57
- Policja czuwa nad bezpieczeństwem dzisiejszych wydarzeń. Pomagają jej psy.
- 11:54
- Prezydent Andrzej Duda tradycyjnie zapalił Świecę Niepodległości podczas uroczystej Mszy Św. za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej.
- 11:50
- Delegacja Prawa i Sprawiedliwości złożyła kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przed Belwederem,
- 11:45
- Wpis z okazji Święta Niepodległości opublikował w mediach społecznościowych współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń.
„To wyjątkowy dzień, który powinien nas wszystkich jednoczyć, niezależnie od naszych przekonań politycznych czy światopoglądowych. Polska jest naszym wspólnym dobrem, które musimy pielęgnować i chronić!” – napisał.
- 11:39
- Marianna Schreiber zapowiedziała swoją obecność na Marszu Niepodległości.
- 11:35
- Życzenia dla Polaków złożyła też ukraińska Pierwsza Dama Ołena Zełenska.
„Szczęśliwego Dnia Niepodległości dla naszych polskich przyjaciół! Drogiej koleżance Agacie Kornhauser-Dudzie,
Andrzejowi Dudzie i wszystkim, którzy cenią ten najcenniejszy skarb” – napisała.
- 11:26
- NATO w mediach społecznościowych pisze o polskim Święcie Niepodległości.
- 11:13
- Dokładnie o 11:11 w Warszawie wystartował 33. Bieg Niepodległości.
- 11:06
- Premier Mateusz Morawiecki opublikował w mediach społecznościowych wpis z okazji Święta Niepodległości.
„Niepodległość jest jak miłość. Trzeba o nią dbać. Trzeba ją szanować. Trzeba ją doceniać. I trzeba o nią walczyć każdego dnia! Czynami, a nie tylko słowami, sloganami czy deklaracjami” – napisał premier. „Radośnie świętujmy to co nas łączy, a nie dzieli. Niech żyje niepodległa, bezpieczna i zjednoczona Rzeczpospolita!” – dodał.
- 10:53
- Politycy PO złożyli kwiaty pod pomnikami Ojców Niepodległości w Warszawie.
- 10:45
- O godzinie 10:00 we Wrocławiu ruszyła Radosna Parada Niepodległości, którą otworzył prezydent miasta Jacek Sutryk.
- 10:37
- – Jeśli ktoś słowem naród chce zasłonić nieprawość i zwykłe złodziejstwo, popełnia świętokradztwo – powiedział Donald Tusk w specjalnym przemówieniu opublikowanym z okazji Święta Niepodległości.
Donald Tusk z przemówieniem z okazji Święta Niepodległości: My, Naród - 10:20
- Na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiło się nagranie z fragmentami wypowiedzi Andrzeja Dudy, w których nawiazywał do Ojców Niepodległości.
„Jedna jest Polska, będzie jedna, i my wszyscy jej służymy” – czytamy we wpisie.
- 10:06
- Życzenia z okazji Święta Niepodległości złożył Polakom prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
„W imieniu narodu ukraińskiego składam najszczersze życzenia Prezydentowi Polski i całemu narodowi polskiemu z okazji Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Życzę, aby Wasza niepodległość była nienaruszalna i wieczna” – czytamy we wpisie.
Zełenski podkreślił, że„Ukraińcy nigdy nie stracą poczucia wdzięczności wobec Polski i zawsze będą doceniać pomoc Polaków w najtrudniejszym momencie rosyjskiej agresji”.
„Naród polski pomógł Ukrainie przetrwać” – podkreślił ukraiński prezydent. „Ukraina i Polska są zjednoczone wolnością i zawsze będą razem – w UE, NATO i we wszystkich decydujących momentach naszej wspólnej historii” – dodał.
„Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości, Polsko!” – zakończył Zełenski.
- 10:01
- „Oddajemy cześć i pamięć ojcom i matkom polskiej niepodległości. To bardzo dobry czas, by myśleć o tym jak być razem i jak wspólnie działać na rzecz Rzeczypospolitej!” – czytamy we wpisie Platformy Obywatelskiej z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
- 09:44
- PSL rozpoczyna obchody Święta Niepodległości przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie. Na miejscu marszałek senior Sejmu Marek Sawicki uścisnął dłoń z prezydentem RP Andrzejem Dudą.
- 09:38
- Opowieści o bezkrwawym rozbrajaniu żołnierzy niemieckich przez przechodniów na ulicach Warszawy to tylko niewielki wycinek prawdy. W rzeczywistości 11 listopada 1918 r. w stolicy trwała nieustająca strzelanina, padały trupy, a w kilku miejscach miasta toczyły się regularne bitwy.
Niepodległość we krwi. 11 listopada w Warszawie wciąż trwały walki. „Niemcy nie zamierzali kończyć wojny z pustymi rękami” - 09:31
- Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Jerzego Kalinę, autora m.in. pomnika Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie.
„W uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za konsekwentne występowanie w obronie prawdy i wolności twórczej w PRL poprzez wybitne i poruszające dokonania artystyczne, za działalność na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej. Za rozsławienie Polski, za zrozumienie i odwagę; za umiejętność podkreślenia najważniejszych dla Polaków rzeczy” – czytamy uzasadnienie na profilu Kancelarii Prezydenta w portalu X.
- 09:12
- W Belwederze trwa uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
- 09:09
- Prezydent Andrzej Duda rozpoczął obchody Święta Niepodległości od złożenia wieńców przy pomnikach Ojców Niepodległości.
- 09:01
- W ramach Narodowego Święta Niepodległości w stolicy odbędą się liczne uroczystości i zgromadzenia. Głównym punktem obchodów będzie Uroczysta Odprawa Wart.
Narodowe Święto Niepodległości. Plan obchodów i imprez w Warszawie
Narodowe Święto Niepodległości. Uroczyste obchody, imprezy kulturalne
11 listopada 2023 r. Polska obchodzi 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Tego dnia odbywają się oficjalne obchody z udziałem władz państwowych, ale i wiele innych wydarzeń mających na celu uczczenie Narodowego Święta Niepodległości.
W południe tradycyjnie odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w której udział weźmie m.in. premier Mateusz Morawiecki.
W Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Następnie wraz z Małżonką, Agatą Kornahuser-Dudą weźmie też udział w Mszy świętej za Ojczyznę, która zostanie odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej.
Świętu towarzyszą także liczne imprezy kulturalne o mniej formalnym charakterze. W godz. 14.00-20.00 w Warszawie odbędzie się „Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”, na odcinku Nowy Świat-Trębacka. Biuro Niepodległa zaprosiło na scenę znanych polskich artystów reprezentujących różne pokolenia. Wystąpią: duet Karaś/Rogucki, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek. Scena Muzyczna znajdzie się na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28. Start o godzinie 14:00.
11 listopada w Kościele Wizytek odbędą się także koncerty muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Il Tempo – koncerty startują o 14:00, 15:40 i 17:30 i potrwają około 40 minut.
Jak co roku narodowe święto zostanie także uczczone na sportowo. Punktualnie o godzinie 11:11 wystartuje 33. Bieg Niepodległości. Przez kilka godzin zamknięte będą ulice: aleja Jana Pawła II, T. Chałubińskiego i Aleja Niepodległości od ronda zgrupowania AK „Radosław” do Rakowieckiej.
Kolejną dużą imprezą zaplanowaną na ten dzień będzie coroczny Marsz Niepodległości, który wystartuje o 14:00 z Ronda Dmowskiego.
Zmiany w organizacji ruchu w Warszawie
Już od ok. godz. 9.00 można spodziewać się zmian w organizacji ruchu w Warszawie, m.in. zamknięć ulic na Trakcie Królewskim i w okolicy placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Planowane są przemarsze pododdziałów Wojska Polskiego i innych formacji mundurowych. Uroczystości zakończą się ok. godz. 14.00.
Czytaj też:
Niepodległość we krwi. 11 listopada w Warszawie wciąż trwały walki. „Niemcy nie zamierzali kończyć wojny z pustymi rękami”Czytaj też:
Nie tylko Marsz Niepodległości. 11 listopada w Warszawie będzie pełen wydarzeń