We wtorek o godz. 16 wznowione zostanie posiedzenie Sejmu. W czasie obrad zaplanowano głosowania m.in. dotyczące wyboru sekretarzy Sejmu; wyboru składu osobowego Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych, projektu uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji do Spraw Służb Specjalnych, a także wyboru posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa.
Spośród 25 miejsc w KRS sześć zarezerwowanych jest dla parlamentu, z czego cztery dla posłów, a dwa dla senatorów. Wyborcza ustaliła, że decyzja opozycji w tej sprawie już zapadła. Kandydatami do Krajowej Rady Sądownictwa mają być Robert Kropiwnicki i Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej, Tomasz Zimoch z Trzeciej Drogi i Anna-Maria Żukowska z Lewicy.
Zmiany w sądach. Opozycja ma kandydatów do KRS
„Uwolnimy sądy od politycznych wpływów. Wykonamy orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie gwarancji niezależności sądów i niezawisłości sędziów” – to jeden ze 100 konkretów, które Koalicja Obywatelska zapowiadała jeszcze przed wyborami. Nowy rząd z udziałem Trzeciej Drogi i Lewicy ma zamiar przeprowadzić reformę wymiaru sprawiedliwości.
Zapowiedziami tych działań zaniepokojona jest Krajowa Rada Sądownictwa, która w ubiegłotygodniowej uchwale podkreśliła, że „nieusuwalność sędziego stanowi fundamentalną gwarancję niezawisłości sędziowskiej, będącej podstawą zasadą demokratycznych państw prawa”.
– Trzeba wykonać wyroki ETPCz i TSUE ws. sądów. Neo-KRS i dublerów z TK można odwołać uchwałą Sejmu. Neo-sędziowie powinni jeszcze raz stanąć do konkursów przed nową KRS. Trzeba też uregulować karanie kobiet za aborcję – tak o naprawie sądów mówi OKO.press prof. Ewa Łętowska.
Czytaj też:
Wyrok TSUE ws. polskiej reformy sądownictwa. Ziobro: Jawne pogwałcenie europejskich traktatówCzytaj też:
KRS ma nową rzeczniczkę. Pisała o Tusku „ruda szuja”