„Nie bądźmy leniami intelektualnymi. Bierzmy coś do czytania, bo to rozwija człowieka. Brać dobre rzeczy, żebyśmy byli dobrzy” – napisał szef Radia Maryja z okazji zbliżających się świąt – Mikołajek i Bożego Narodzenia.
Lektury dla dzieci i młodzieży. Co poleca ojciec Rydzyk?
Redemptorysta zaapelował do „Rodziców, Nauczycieli i Dziadków”, by sięgali po książki „budujące szlachetnego ducha” i wybierane zgodnie z zasadami polskiego i katolickiego rozumu.
Najpierw zaczął od propozycji lektur dla dzieci i młodzieży, które według niego ukształtują właściwe postawy. Wśród nich była książka Joanny i Jarosława Szarków „Kocham Polskę”. Dla młodzieży (i nie tylko) duchowny polecił „Historię i Teraźniejszość” prof. Wojciecha Roszkowskiego czy książki o 15-letnim błogosławionym Carlo Acutisie, geniuszu informatycznym. „Jest wiele dobrych książek dla pragnących jeszcze bardziej życia wiarą, np. ks. kard. Roberta Saraha „Katechizm życia duchowego”” – dodał.
Ojciec Rydzyk przekonywał, że dzieci i młodzież to przyszłość, a „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Zaznaczył, że wychowanie katolickie i patriotyczne w domach w dużej mierze jest zaniedbane, a „szkoła i Kościół nie wszystko zrobią”. „Dlatego najważniejsza jest rodzina: babcia, dziadziuś, rodzice, chrzestni” – zakończył. Zachęcił też do odwiedzenia sklepu internetowego, w którym można kupić publikacje o odpowiedniej tematyce.
Kontrowersyjny fragment o in vitro wycofany z HiT
Podręcznik do przedmiotu Historia i Teraźniejszość wywołał ogromne kontrowersje w 2022 roku, m.in. z uwagi na zamieszczony w nim cytat z Daniela Cohna-Bendita, jednego z przywódców ruchu studenckiego w 1968 roku oraz fragmenty na temat in vitro.
14 listopada tego roku ruszył proces wytoczony prof. Wojciechowi Roszkowskiemu i wydawnictwu Biały Kruk. Kamil Mieszczankowski, znany użytkownikom internetu jako „Bezczelny Lewak” uznał, że fragment dotyczący „dzieci z laboratoriów” stygmatyzował dzieci, które przyszły na świat dzięki metodzie zapłodnienia pozaustrojowego.
„Wspólnie z Autorem postanowiliśmy usunąć dyskusyjny fragment z podręcznika” – napisało później Wydawnictwo Biały Kruk w oświadczeniu. Nie zgodziło się z interpretacją krytyków, którzy widzieli w nim słowa o in vitro.
Czytaj też:
Przemysław Czarnek o drugiej części „Hit-u”. „Dzika nagonka o charakterze politycznym”Czytaj też:
Autor podręcznika do HiT zapowiada drugą część i skarży się na hejt. „Zagrożenie dla demokracji”