„Nowe porządki Hołowni”. Odkąd Szymon Hołownia został marszałkiem, posiedzenia Sejmu na żywo śledzi kilkaset tysięcy osób, pierwsze obejrzało prawie milion. Czy nowa funkcja będzie dla niego trampoliną do wyborów prezydenckich? – pisze Joanna Miziołek.
Co jeszcze w nowym Wprost
„Wymęczony mit założycielski”. Przez ostatnie dni premier organizował konsultacje w sprawie nowego rządu, na które nikt nie chciał przychodzić oraz przedstawiał program, którego nikt nie chciał słuchać. O kulisach pisze Eliza Olczyk.
„Przyszłość Zjednoczonej Prawicy jest niepewna”. Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek w rozmowie z Joanną Miziołek mówi o tarciach na prawicy i zapewnia, że prezydent zostawi okazałe dziedzictwo.
„Kolejna misja agenta Tomka”. Agent Tomek opowiedział w prokuraturze, jak tajne dokumenty CBA trafiały w ręce prorządowych dziennikarzy. Jego zeznania mogą pogrążyć polityków PiS. Więcej w tekście Piotra Barejki.
„Każda partia ma swojego szura”. To niesamowite, z jaką łatwością ci sami ludzie, którzy krytykują duszną atmosferę polskiego katolicyzmu, sami zapytani o wizję świata – uciekają w antynaukowy bełkot – pisze Marcin Makowski.
„Co dalej z religią w szkołach”. Idąc do urn, decydowaliśmy o kwestiach fundamentalnych, wręcz cywilizacyjnych. To między innymi zakres, w jakim państwo może ingerować w to, jak żyjemy, czego się uczymy i co myślimy – analizuje Jerzy Wysocki.
„Ograniczanie przez zwiększanie”. Bierność, wieloletnie zaniechania i błędy – to wytknęła organom publicznym Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym katastrofy na Odrze. O tym, jak te organy się bronią, pisze Piotr Barejka.
„Skazujemy się na samotność”. – Zwykle w badaniach wychodzi, że epidemia samotności dotknie w większym stopniu mężczyzn – ostrzega w rozmowie z Krystyną Romanowską prof. Wojciech Kulesza, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.
„Opowiadam o tym, co mnie boli”. – Serial „Informacja zwrotna” to nie jest kino społeczne, które ma walczyć z powszechnością uzależnienia od alkoholu w Polsce – ocenia w wywiadzie Macieja Drzażdżewskiego Arkadiusz Jakubik, odtwórca głównej roli.
„Nie czekasz, ale robisz”. – Mam jedną drogą torebkę i wstydzę się z nią chodzić, bo cały czas jest we mnie przekonanie, że to trochę głupio mieć pieniądze – mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz Dorota Szelągowska.
„Chciał pomóc, zrujnował sobie życie”. Niesłuszne oskarżenie wyrzuciło go z policyjnej służby na co najmniej 11 lat. Jest ofiarą prokuratora, który nie chce się przyznać do pomyłki. Reportaż Heleny Kowalik.
„Politycy u seksuologa”. Będzie mowa o mężczyznach. Oczekują oni zapewnienia maksymalnej dyskrecji. To jest możliwe – pisze w felietonie prof. Zbigniew Lew-Starowicz.
„Zaskakujące zmiany w OpenAI”. Zmiany w kierownictwie firmy odpowiedzialnej za przełomowy ChatGPT wywołały dyskusje w branży technologicznej. Pojawiły się spekulacje dotyczące problemów bezpieczeństwa oraz różnic w podejściu do etyki sztucznej inteligencji – tłumaczy prof. Aleksandra Przegalińska.
„Szturm migrantów na rowerach”. Rosjanie maltretują imigrantów i uchodźców, pchając ich na granicę z Finlandią na rowerach, w śniegu i 20-stopniowym mrozie. Aktywiści przeciwko temu nie protestują – analizuje Jakub Mielnik.
„Festiwal niekompetencji”. W rozmowie z Marcinem Makowskim amerykański ekonomista Lawrence W. Reed ostro ocenia: – Administracja za prezydentury Joe Bidena jest jedną z najgorszych w naszej historii.
„Sensacyjny wynik wyborów w Holandii”. W wyborach w Holandii eurosceptyczna i antyimigrancka partia Geerta Wildersa zdobyła najwięcej mandatów w niedawnych wyborów, podwajając dotychczasowy stan posiadania. Więcej w tekście Jakuba Mielnika.
„Z ogrodu Robina Williamsa na aukcję w Warszawie”. Rzeźby Magdaleny Abakanowicz najlepiej sprzedają się w Polsce. Ale tak naprawdę sprzedają się w różnych częściach świata, od Szwajcarii przez Amerykę po Japonię. O rosnącej wartości dzieł artystki opowiada Paulinie Sosze-Jakubowskiej Wiktor Komorowski.
„Sztuka musi obnażać zaślepienie”. – Papież Franciszek próbuje nadać Kościołowi ludzką twarz, ale nic nie zatrzyma procesów modernizacji. Świątynie pustoszeją – mówi w wywiadzie Krzysztofa Kwiatkowskiego Marco Bellocchio, reżyser filmu „Porwany”.
„Amerykańskie pisanie”. Powieści laureatów Nagroda Pulitzera dla literatury pięknej w naszych księgarniach. Ich autorzy to Colson Whitehead, Barbara Kingsolver i Hernan Diaz. Świetna lektura – poleca Leszek Bugajski.
Czytaj też:
Szokująca historia polskiego biznesmena. W areszcie usłyszał: „Zrobimy z niego pedofila”Czytaj też:
Estoński generał ostrzega: Albo wygra Ukraina, albo będzie III wojna światowaCzytaj też:
Michał Szpak o ojcostwie: Wiem, że to jest moja powinność, chcę przedłużać życie
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.