Rząd Donalda Tuska został zaprzysiężony. Od momentu, gdy stało się jasne, że utworzenie rządu przez zwycięską koalicję jest tylko kwestią czasu, pojawiły się pytania o to, jak będzie wyglądać współpraca z głową państwa. Jeszcze w listopadzie szef prezydenckiej kancelarii wyjaśnił, jaką strategię obrał Andrzej Duda.
– Chcesz pokoju, gotuj się do wojny. Prezydent chce pokoju i współpracy, ale jeśli zobaczy, że tworzy się przemysł pogardy, to tutaj nikt w Pałacu Prezydenckim się nie przestraszy – zapewniał Marcin Mastalerek.
Polacy ocenili szanse na współpracę pomiędzy Andrzejem Dudą a nowym rządem
Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadził badanie na zlecenie Radia Zet. Ankietowanym zadano pytanie, „czy Pana/Pani zdaniem prezydent Andrzej Duda będzie w stanie współpracować z rządem Donalda Tuska?”. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło zaledwie 2,3 proc. osób. „Raczej tak” twierdzi 26,7 proc. respondentów. Innego zdania („raczej nie”) jest 38,6 proc. badanych, a „zdecydowanie nie” utrzymuje 26,9 proc. 5,5 proc. nie ma w tej sprawie zdania.
Andrzej Duda przemawiając w środę w Pałacu Prezydenckim złożył stanowczą deklarację. Zapowiedział zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego na 20 grudnia. – Proszę, żebyście państwo mieli świadomość tego, że jestem otwarty na współpracę. Mam pełną świadomość, że będziecie mieli państwo różne propozycje legislacyjne, że macie swoją ofertę dla naszych rodaków, że macie swoją wizję Rzeczypospolitej – mówił.
Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dniach 8-9.12.2023 r. metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1067 osób.
Czytaj też:
Prezydent Duda „oburzony” zachowaniem Brauna. „Podłe w wielu wymiarach”Czytaj też:
Olaf Scholz pogratulował Donaldowi Tuskowi i pisze o Polsce. „Właśnie tam jest jej miejsce”