Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy okołobudżetowej na 2024 rok. Nowela określa m.in. wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli o 30 proc. i zwiększenie środków dla samorządów. Znalazł się w niej również zapis przyznający niemal 3 mld zł mediom publicznym.
Ustawę poparła zdecydowana większość posłów (244 na 270 obecnych na sali). W głosowaniu nie wzięli udział posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy przed wcześniejszym głosowaniem wyszli z sali. Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że zawetuje tę ustawę, o czym poinformował w sobotę, 23 grudnia.
„Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić” – oświadczyła głowa państwa.
Andrzej Duda: Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić
Andrzej Duda poinformował jednocześnie, że świętach niezwłocznie złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.„ W związku z powyższym wzywam marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz marszałka Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku” – przekazał.
Prezydent wskazał ponadto, że próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej (przez większość parlamentarną) jest w obecnej sytuacji „niemożliwa do zaakceptowania”. „W moim projekcie ustawy wszystkie inne wydatki budżetowe – na czele z podwyżkami wynagrodzeń dla nauczycieli – zostaną zachowane” – zapewnił.
Wkrótce więcej informacjiCzytaj też:
Apel do Andrzeja Dudy o delegalizację PO. „Jedyny, który może zatrzymać szaleństwo ws. TVP”Czytaj też:
Zofia Romaszewska: Kościół spuścił gromy na prezydenta. Duchowni nie powinni się w to mieszać