W piątek 29 grudnia Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych wydało komunikat, w którym poinformowano, że w godzinach porannych w przestrzeń powietrzną RP, od strony granicy z Ukrainą, „wleciał niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który od momentu przekroczenia granicy, aż do miejsca zaniku sygnału obserwowany był przez środki radiolokacyjne systemu obrony powietrznej kraju”. „Zgodnie z obowiązującymi procedurami Dowódca Operacyjny RSZ uruchomił dostępne siły i środki pozostające w jego dyspozycji” – podano.
Naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej. Obiekt identyfikowany jako „rosyjska rakieta manewrująca”
Po kilku godzinach bardziej precyzyjny komunikat opublikował Sztab Generalny WP. „Informujemy, że w piątek o godz. 7.12 czasu lokalnego, od strony granicy z Ukrainą, doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez obiekt, który po niecałych trzech minutach opuścił terytorium Polski. Identyfikujemy go jako rosyjską rakietę manewrującą” – czytamy.
Zapewniono, że systemy radiolokacyjne – zarówno polskie, jak i sojusznicze – śledziły tor lotu obiektu, a w gotowości do użycia pozostawały systemy obrony powietrznej. W rejon przekroczenia przez rakietę polskiej przestrzeni powietrznej skierowane zostały samoloty F-16, które patrolowały ten obszar.
Naziemne poszukiwania „ewentualnych elementów obiektu”. Krótki komunikat
Dzień później Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych zapowiedziało dalsze działania, w które zostanie zaangażowanych blisko 500 żołnierzy. „Informujemy, że 30 grudnia br. w województwie lubelskim prowadzone będą naziemne poszukiwania ewentualnych elementów obiektu, który wczoraj naruszył polską przestrzeń powietrzną” – podano.
„Celem poszukiwań jest definitywne potwierdzenie, że na terytorium Polski nie pozostał jakikolwiek element obiektu. Działalność żołnierzy będzie odbywać się na południowy wschód od Zamościa” – podkreślono.
Czytaj też:
Stanowcze oświadczenie Bidena. „Cel Putina pozostaje niezmienny”Czytaj też:
Rosja oburzona działaniami Polski. Żąda konkretnych dowodów