Centrum Informacyjne Rządu kancelarii Premiera opublikowało serię komunikatów, w których poinformowano o odwołaniu przez Donalda Tuska z dniem 10 stycznia dyrektorów instytutów: Pokolenia, De Republika i Strat Wojennych. Chodzi odpowiednio o Michała Kota, Andrzeja Przyłębskiego oraz Konrada Wnęka. Wszystkie instytuty istnieją od 2021 r. i są jednostkami budżetowymi podlegającymi premierowi.
Instytut Pokolenia zajmuje się przygotowaniem badań, opinii i ekspertyz w zakresie demografii. Instytut De Republica prowadzi działalność wydawniczą, naukową oraz popularyzatorską. Z kolei Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego zajmuje się badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych w zakresie strat wojennych zadanych państwu Polskiemu i jego obywatelom w toku II wojny światowej.
Seria odwołań nominatów PiS. Wystarczył jeden podpis Donalda Tuska
Na stronie CIR pojawiła się także informacja, że Tusk odwołał na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską. ZUS to jedną z kluczowych instytucji w funkcjonowaniu Polski i jego obywateli. Szef rządu zgodnie z ustawą powołuje i odwołuje prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na wniosek ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
W sobotę 30 grudnia szef KPRM Jan Grabiec informował o odwołaniu przez Tuska wszystkich członków rady instytutów: De Republica, Strat Wojennych, Europy Środkowej, Pokolenia oraz Zachodniego. Szef Kancelarii Premiera dodał, że „zanim Tusk podejmie decyzję dotyczącą losów tych instytutów, dokonany zostanie przegląd ich działalności, audyt, ocena tego, co tam się wydarzyło i wówczas zostanie podjęta decyzja, jaką rolę mają pełnić te instytuty w przyszłości”.
Czytaj też:
Donald Tusk szykuje kolejne rozliczenia. „Cała gałąź zawiadomień do prokuratury”Czytaj też:
Leszczyna odwołała Szumowskiego. „Jaki jest sens odwoływać kogoś, jeśli nie ma następcy?”