Prezydent poinformował, że nie wyraził zgody na odwołanie Prokuratora Krajowego ani nie wyraził opinii ws. powołania nowego Prokuratora Krajowego. „Wobec powyższego prezydent podkreślił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest pan Dariusz Barski” – czytamy w komunikacie.
Sprawa, o której rozmawiano dziś w Pałacu Prezydenckim dotyczy sytuacji z 12 stycznia. Wtedy Adam Bodnar przekazał Dariuszowi Barskiemu pismo z decyzją o uznaniu jego przywrócenia do służby aktywnej za „akt dokonany z naruszeniem przepisów”.
Spór w prokuraturze trwa. Kto jest Prokuratorem Krajowym?
W komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości wskazano, że Zbigniew Ziobro zastosował nieobowiązujący punkt ustawy. Tym samym kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości zdecydowało, że obowiązki Prokuratora Krajowego do rozstrzygnięcia nowego konkursu będzie pełnił prokurator Jacek Bilewicz. Na takie działania nie zgadza się Prokuratura Krajowa.
W poniedziałek opublikowano list zastępców Adama Bodnara, którzy zwrócili się o pomoc do Ursuli von der Leyen. Piszą w nim o braku reakcji Komisji na „ostentacyjne łamanie praworządności” w Polsce i zwracają uwagę na zagrożenie bezpieczeństwa, które miałoby dotyczyć polskich obywateli.
Incydent w gabinecie Bodnara. Hernand nagrywał poufną rozmowę
W sprawie pojawił się jeszcze jeden nieoczekiwany incydent. Zastępca Adama Bodnara Robert Hernand miał nagrać rozmowę ze swoim przełożonym bez jego zgody, a następni przyczynić się do jego rozpowszechnienia. Z tego powodu prokurator generalny zwrócił się o wszczęcie postępowania wyjaśniającego.
W związku z narastającym konfliktem w prokuraturze, prezydent Andrzej Duda zaprosił jej przedstawicieli do Pałacu Prezydenckiego. Następnie głowa państwa ma spotkać się dziś z Donaldem Tuskiem.
Czytaj też:
Rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Zapowiedź BodnaraCzytaj też:
Prezydent powalczy o przywództwo w PiS? Kwaśniewski: Niebezpieczna sytuacja