Spekulacje o tym, kiedy Jarosław Kaczyński przejdzie na polityczną emeryturę, powracają regularnie. Czasami podsycają je wypowiedzi samego prezesa Prawa i Sprawiedliwości. – Gdyby ktoś mnie zapytał, jak oceniam osiem lat naszych rządów, to odpowiedziałbym, że na czwórkę. Chociaż za cztery lata to już nie ja będę przemawiał z takich trybun, bo już swoje lata mam. Jestem już ponad 30 lat szefem partii. Niewielu było dłużej, więc wystarczy – powiedział Jarosław Kaczyński w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku.
W jednym z wywiadów polityk wskazał również kilka cech, którymi powinien wyróżniać się jego następca. – Musi być to ktoś młodszy ode mnie o pokolenie, sprawdzony w ogniu i lodowatej wodzie. U nas tacy ludzie są – stwierdził. Na nieoficjalnej giełdzie nazwisk, które mają liczyć się w grze o stanowisko prezesa PiS wymienia się: Mateusza Morawieckiego, Beatę Szydło, Mariusza Błaszczaka oraz Przemysława Czarnka. Były minister edukacji zaprzeczył, że ma polityczne aspiracje na tym polu.
Co o przejściu Kaczyńskiego na polityczną emeryturę sądzą Polacy? Najnowszy sondaż
W najnowszym sondażu, który na zlecenie rp.pl przeprowadziła pracownia SW Research, zapytano respondentów, jak oceniliby przejście Jarosława Kaczyńskiego na polityczną emeryturę, jeśli doszłoby do tego w 2025 roku. 47 proc. badanych stoi na stanowisku, że ta decyzja byłaby „dobra dla Polski”, a 8,9 proc. jest przeciwnego zdania.
11,6 proc. ankietowanych uważa, że nie można tej decyzji rozpatrywać w takich kategoriach, bo nie byłoby to „ani dobre, ani niekorzystne”. Z kolei 23,7 proc. badanych nie wierzy, że faktycznie Jarosław Kaczyński zakończy działalność polityczną. Pozostali – 8,8 proc. badanych – nie mają zdania w sprawie.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 23-24 stycznia 2024 roku. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
Czytaj też:
Miał być szturm na Sejm albo przemyt autem. Nic z tego. Kto się boi Wąsika i Kamińskiego?Czytaj też:
Kaczyński o „torturach” wobec Kamińskiego. Jest odpowiedź RPO