Referendarz sądowy Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy Agnieszka Bilewicz w poniedziałek 29 stycznia postanowiła na posiedzeniu niejawnym o wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcia likwidacji Polskiej Agencji Prasowej. Jako likwidator na stronie elektronicznego Krajowego Rejestru Sądowego wpisany został Marek Błoński. W tym momencie spółka działa pod nazwą Polska Agencja Prasowa S.A. w likwidacji.
Otwarcie likwidacji PAP wpisane do KRS. Inna decyzja niż w przypadku TVP i Polskiego Radia
22 stycznia sąd odrzucił wniosek o wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego postawienia Polskiego Radia w stan likwidacji. „11 sądów wpisało likwidację państwowych spółek medialnych, a jeden sąd w Warszawie odmówił. Czy dlatego, że na czele tego sądu jest ktoś mianowany przez sędziego Plebiaka od Ziobry? Tego nie wiem, ale wiem, że w świetle prawa obecni likwidatorzy są legalni” – skomentował wówczas Bartłomiej Sienkiewicz.
Wniosek ws. TVP również został oddalony. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyjaśniało wówczas, że ta decyzja „nie powoduje skutków w postaci zmiany statusu Spółki i jej władz”, a jej likwidator „nadal w świetle prawa pełni swoją funkcję”. „Jedynie potencjalny prawomocny wyrok sądu gospodarczego unieważniający uchwałę WZA mógłby skutecznie zakwestionować legalność rozpoczętego procesu likwidacji Spółki oraz powołania likwidatora” – brzmiała część wpisu MKiDN.
Bartłomiej Sienkiewicz postawił Polską Agencję Prasową, Telewizję Polską i Polskie Radio w stan likwidacji
27 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że „w związku z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A”..
„W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela” – dodał szef MKiDN.
Czytaj też:
Sąd odrzucił wniosek Michała Adamczyka ws. TVP. Chodzi o zmianę władz w telewizjiCzytaj też:
TVP żąda prawie 39 milionów złotych. Likwidator wystosował pismo