W rejestrze kościołów i związków wyznaniowych MSWiA istnieje ok. 170 wspólnot. Większość z nich została wpisana tam w latach 90. XX wieku, kiedy przepisy były łatwiejsze. Obecnie przybywa około jednego wpisu rocznie. Najnowszym związkiem religijnym zarejestrowanym oficjalnie w Polsce są wyznawcy wierzeń dawnych Słowian – poinformowała „Rzeczpospolita”.
Rodzimowiercy słowiańscy w rejestrze kościołów i innych związków wyznaniowych
Po dokonaniu wpisu członkowie Związku Wyznaniowego Rodzimowierców Polskich RÓD mogą publicznie sprawować obrządek, czy np. poprosić szefa o wolne w okresie ich świąt z możliwością odpracowania w innym terminie. Wspólnota uzyskała też dostęp do przywilejów podatkowych i pieniędzy z funduszu kościelnego, z którego finansowane są składki osób duchownych.
– Środowisko rodzimowierców nie tylko się powiększa, ale też staje się coraz bardziej dojrzałe – komentuje religioznawca z UJ Scott Simpson. Według szacunków eksperta liczba aktywnych wyznawców wynosi obecnie około 3,5 tys., a do tego dochodzi szerszy krąg osób zainteresowanych tą religią, czasami uczestniczących w obrzędach. Simpson zwrócił uwagę, że większość rodzimowierców działa w grupach nieformalnych, poza zarejestrowanymi związkami.
Zrezygnował z Kościoła rzymskokatolickiego z powodu hipokryzji. Dołączył do pogan
Członek starszyzny Związku Wyznaniowego Rodzimowierców Polskich RÓD Szymon Bronimir Gilis twierdzi, że rodzimowierców może być nawet 10 tys. Kapłan dodaje, że on sam zrezygnował z uczestnictwa w Kościele rzymskokatolickim z powodu hipokryzji jego przedstawicieli. Mikołaj Kołyszko, autor „Podcastu religioznawczego”, ocenił z kolei, że liczba wyznawców może się coraz szybciej powiększać.
Czytaj też:
Kiedy likwidacja Funduszu Kościelnego? Ministra rodziny podała datęCzytaj też:
Tegoroczne walentynki w cieniu religii? Będziemy musieli zachować wstrzemięźliwość