Spór w prokuraturze narasta od 12 stycznia, kiedy Adam Bodnar wręczył pismo Dariuszowi Barskiemu, z którego wynikało, że Barski przestał pełnić funkcję Prokuratora Krajowego. Prokurator Generalny powołał się przy tym na opinie prawne, z których wynika, że Barski miał zostać wadliwie przywrócony ze stanu spoczynku w 2022 r.
Działania te spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem, natomiast pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego został Jacek Bilewicz. W piątek, 9 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło konkurs na stanowisko Prokuratora Krajowego. Jak wynika z komunikatu, każdy kandydat musi przedstawić listę poparcia dla swojej kandydatury, podpisaną przez co najmniej 50 prokuratorów w służbie czynnej lub asesorów prokuratury.
Konkurs na Prokuratora Krajowego. Jest komunikat
W związku z konkursem powołano specjalny zespół. Dziewięciu prawników oceni kandydatów na stanowisko Prokuratora Krajowego. Na jego czele stanie przewodnicząca Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości. W składzie znajdą się: dwaj – wskazani przez ministra Bodnara – doradcy społeczni, dwaj przedstawiciele Krajowej Rady Prokuratorów, dwaj – wskazani przez ministra specjaliści w zakresie nauk prawnych oraz po jednej osobie wskazanej przez Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Izbę Radców Prawnych.
Lista zakwalifikowanych do udziału w konkursie zostanie umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej najpóźniej 21 lutego 2024 r. Kolejnego dnia przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjne, podczas których kandydaci przedstawią koncepcję funkcjonowania prokuratury w aspekcie strzeżenia praworządności, w tym skutecznej realizacji funkcji ścigania karnego.
„Będą też odpowiadać na pytania członków zespołu, którzy dokonają merytorycznej oceny kwalifikacji kandydatów i wybiorą osobę o najwyższych kompetencjach – informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Czytaj też:
Roman Giertych zapowiada „czas rozliczeń”. Sędziowie będą musieli oddać pieniądze?Czytaj też:
Kolejny ruch Adama Bodnara. Wszczęto procedurę odwołania kolejnego prezesa sądu