W X kadencji Sejmu działają trzy komisje śledcze, które zajmują się wyborami kopertowymi, wyjaśnianiem okoliczności tzw. afery wizowej oraz kulisami wykorzystywania systemu Pegasus. Ich pełne nazwy to:
- Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego;
- Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 12 listopada 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.;
- Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Polacy o komisjach śledczych. Najnowszy sondaż
W najnowszym sondażu, który został przeprowadzony przez UCE Research dla Onetu, Polaków zapytano, czy śledzą prace komisji. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak” udzieliło łącznie 59,4 proc. badanych. 38,1 proc. respondentów – w mniejszym bądź większym stopniu – nie jest zainteresowanych tym tematem. 2,5 proc. ankietowanych nie umiało jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.
W sondażu sprawdzono również, która komisja cieszy się największym zainteresowaniem ankietowanych. Warto podkreślić, że badani mogli zaznaczyć kilka odpowiedzi. 61,3 proc. respondentów wskazało w tym kontekście komisję ds. systemu Pegasusa, a 57,2 proc. – komisję ds. tzw. wyborów kopertowych. 51,3 proc. respondentów wyraziło zainteresowanie wobec działalności komisji ds. tzw. afery wizowej.
Badanych zapytano także, jak oceniają prace i postępy sejmowych komisji śledczych. 60,4 proc. ocenia je pozytywnie, a 26,4 proc. negatywnie. Ponad 13 proc. badanych nie ma zdania w sprawie.
Czytaj też:
Znów głośno o prawie aborcyjnym. Sondaż ujawnia, czego chcą PolacyCzytaj też:
Takiego prezydenta chcą Polacy. Wyniki sondażu dają do myślenia