Policja prowadzą czynności w związku z zamieszkami, do których doszło w Warszawie 6 marca podczas protestu rolników. Dotyczą one m.in. czynnej napaści oraz znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, uszkodzenia mienia, a także posiadania wyrobów pirotechnicznych.
W toku postępowań policjanci zabezpieczyli nagrania, na których zarejestrowano wizerunki osób, mogących mieć związek z tymi występkami. Komenda Stołeczna Policji prosi o kontakt wszystkich, którzy rozpoznają osoby widoczne na zamieszczonych poniżej zdjęciach. Informacje można przekazywać, dzwoniąc na numer + 48 47 723 65 83, + 48 47 72 372 30 albo w formie elektronicznej pisząc na adres: [email protected], [email protected].
Galeria:
Policja opublikowała wizerunki osób, podejrzewanych o wywołanie zamieszek na proteście rolników
Protest rolników. Zamieszki podczas demonstracji w Warszawie
Protest rolników w Warszawie miał gwałtowny przebieg. W trakcie manifestacji podpalono kilka opon, spłonęły również unijne flagi. Przed Sejmem doszło do starć z policją. Funkcjonariusze zostali obrzuceni jajkami, petardami i plastikowymi butelkami, po czym zostali otoczeni. W pewnej chwili użyli trzymanych w rękach butli z żelowym gazem pieprzowym, wystrzeliwując go w stronę tłumu.
„Zdecydowana większość protestujących manifestowała swoje poglądy pokojowo. Jednak nie zabrakło wśród nich prowokatorów, którzy atakowali policjantów, niszczyli mienie oraz próbowali wedrzeć się do centralnych organów państwowych” – czytamy w komunikacie policji.
– Wylegitymowaliśmy ponad 1400 osób. Zatrzymaliśmy w sumie 55 osób – przekazał podinspektor Robert Szumiata, rzecznik śródmiejskiej policji. Dodał, że kilkunastu zatrzymanych było nietrzeźwych. Rekordzista miał 1,6 promila alkoholu w organizmie.
Zarzuty po proteście rolników w Warszawie
Do tej pory zarzuty przedstawiono 14 osobom, które zostały zatrzymane w trakcie protestu. Dotyczą one m.in. naruszenia nietykalności cielesnej policjantów czy narażenia człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Dwóch podejrzanych zostało już skazanych przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia.
W wyniku incydentów, do których doszło przed Sejmem, 14 policjantów zostało rannych. Mundurowym udzielono pomocy medycznej w szpitalach. Obrażenia jednego z nich są na tyle poważne, że musi pozostać w placówce medycznej.
Czytaj też:
Dziewulski o starciach z policją na proteście rolników. „Rolnicy popełnili błąd”Czytaj też:
200 złotych za udział w proteście rolników. Wiceminister pokazał dowód