Informację przekazało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.
Ernest Bryll był autorem licznych tomów poezji, m.in. „Wigilie wariata”, „Autoportret z bykiem”, „Sztuka stosowana”, „Mazowsze”. Popularność przyniósł mu trzeci, pt. „Twarz nie odsłonięta” z 1963 roku. W swojej poezji podejmował tematy rozważań nad rolą Polski w Europie, oceny charakteru narodowego i narodowych przywar.
Zmarł Ernest Bryll. Napisał polskie słowa do utworu „Peggy Brown”
Zajmował się też tłumaczeniem z literatury czeskiej i irlandzkiej. Pisał także teksty piosenek – między innymi dla Stana Borysa, Marka Grechuty, Krystyny Prońko, Maryli Rodowicz, Myslovitz. Bryll był autorem polskiej wersji tekstu utworu „Peggy Brown”, który pierwotnie wykonał zespół Dwa Plus Jeden, a później Myslovitz.
W latach 60. był kierownikiem literackim Teatru Telewizji (1963-1967) i zespołu filmowego Kamera (1967-1968). W latach 1974-1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Po powrocie do Polski związał się artystycznie ze Śląskiem. Przez rok był wykładowcą na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1978-1979), a później kierował artystycznym zespołem filmowym Silesia w Katowicach (1978-1983).
Tworzył również widowiska słowno-muzyczne, w których czerpał z wątków ludowych. Wśród nich była uwspółcześniona pastorałka „Po górach, po chmurach” oraz góralsko-zbójnickie „Na szkle malowane”.
W latach 1991-1995 Ernest Bryll pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii. W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był laureatem wielu nagród literackich, m.in. W. Broniewskiego w dziedzinie poezji (1964) oraz Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (2009).
Wielu artystów i osób związanych zawodowo z kulturą, muzyką i filmem oraz jego czytelników zamieściło pożegnanie poety w mediach społecznościowych. „Erneście, dzisiaj odszedłeś... Dla mnie, moich bliskich i wielu... wielu ludzi, to bardzo smutna wiadomość. Byłeś i pozostaniesz dla mnie na zawsze moim Przyjacielem. Dziękuję, że dzieliłeś się ze mną swoim talentem i poezją, którą mogłam śpiewać (...)” Rozmowy z Tobą prowadziły w świat wartości koniecznych. Dziękuję za Twoją mądrość słów i mądrość serca– napisała piosenkarka Halina Frąckowiak.
Czytaj też:
Laureaci Złotych Mikrofonów 2016: Jakubik, Łukawski, Montowski, Perkowski, Suprynowicz i BryllCzytaj też:
Co mogą nam powiedzieć Krall, ks. Boniecki, Bryll i inni