Nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach Europy trwają protesty rolników. Strajkujący domagają się uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej (głównie z Ukrainy) oraz odstąpienia od przepisów Zielonego Ładu, który wprowadza szereg przepisów umożliwiających osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
W piątek 15 marca Janusz Wojciechowski ogłosił, że Bruksela odchodzi od obowiązkowego ugorowania i ograniczenia pestycydów. Komisarz ds. rolnictwa tłumaczył, że zamiast zakazów mają być finansowe zachęty. Dodatkowo zamiast obowiązkowego płodozmianu państwa członkowskie będą mogły zaproponować rolnikom dywersyfikację upraw. Zmiany mają wejść w życie od 2025 roku, jednak ci, którzy jeszcze w tym roku nie dostosują się do nowych wymogów, formalnie nie poniosą konsekwencji.
Protest rolników. Gdzie i kiedy kolejne blokady?
Ustępstwa ze strony Unii Europejskiej nie zadowoliły polskich rolników, którzy zapowiedzieli kolejne manifestacje. Ostatni duży protest w Warszawie zakończył się zamieszkami z policją. W wyniku starć rannych zostało kilkunastu funkcjonariuszy, ponad 50 osób zostało zatrzymanych a część z nich usłyszała zarzuty.
Kolejna akcja została zapowiedziana na środę 20 marca. Na początek zaplanowanego na 30 dni strajku generalnego rolnicza Solidarność chce zablokować drogi dojazdowe do największych miast. Nastąpi najazd gwiaździsty na każde miasto – czytamy. Z kolei Ruch Młodych Farmerów ogłosił, że do tej pory zgłoszonych zostało 271 protestów w całym kraju. Ogromnych utrudnień mogą się spodziewać poznaniacy, ponieważ wokół stolicy Wielkopolski protesty mają się odbyć w 40 punktach wokół miasta.
Protestujący rolnicy chcą także sparaliżować ruch na drogach wjazdowych do Warszawy od północy i wschodu oraz węzła na przecięciu trasy S2 i drogi wojewódzkiej 801 na prawym brzegu Wisły.W planach są także blokady dróg ekspresowych S7 i S8 oraz dróg dojazdowych do Lublina i Bydgoszczy.
Czytaj też:
Rolnicy zapowiedzieli kolejne protesty. Wskazali datę i miejsceCzytaj też:
Protesty rolników. Przywódcy państw członkowskich proszą KE o szybsze działania