Podczas wtorkowej akcji służb przeszukane zostały mieszkania kilku posłów Suwerennej Polski, w tym byłego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Ponadto do południa zatrzymane zostały cztery osoby. – Kilka godzin temu została zatrzymana piąta osoba – przekazał wieczorem prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej.
Służby zatrzymały piątą osobę ws. Funduszu Sprawiedliwości
Najpewniej nie będzie to ostatnie zatrzymanie w sprawie. – 19 lutego wszczęliśmy postępowanie dotyczące Funduszu Sprawiedliwości i uzyskaliśmy 99 tomów akt, które stanowią materiał dowodowy. Ten materiał dowodowy wskazuje na podejrzenie, że co najmniej sześć osób popełniło przestępstwo w związku z działalnością Funduszu Sprawiedliwości – powiedział na antenie TVN24 prokurator.
Zatrzymane dotychczas osoby to byli i aktualni pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości, a także jeden z jego beneficjentów ksiądz Michał O., który przesłuchany zostanie w środę. – O szczegółach dotyczących tych osób, jak również tych zarzutów, jeszcze nie informujemy, ponieważ te czynności się nie zakończyły – przekazał prok. Nowak.
„Chodzi o ustawianie konkursów”
– Ja mogę tak ogólnie powiedzieć, żeby chodzi po prostu o ustawianie konkursów na dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości. Natomiast jeżeli chodzi o szczegóły tych zarzutów, to chcielibyśmy poczekać do ich ogłoszenia – poinformował.
Jak przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej, „zachodzi podejrzenie, że pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, który miał pomagać pokrzywdzonym i realizować inne cele ustawowe spełniać, były wydawane dla celów partyjnych lub dla podmiotów, które były w jakiś sposób bliskie osobom związanym z funduszem. – Czyli osobom z Ministerstwa Sprawiedliwości, które zresztą dzisiaj najgłośniej protestują przeciwko tym czynnościom – ocenił.
Szerokie postępowanie Prokuratury Krajowej
Samo postępowanie ws. Funduszu Sprawiedliwości ma być prowadzone szeroko. Mowa o co najmniej 280 milionach złotych, które w ocenie kontrolerów z Najwyższej Izby Kontroli były wydane „niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie”.
Sięgnąć ono ma nawet o zakup ze środków funduszu oprogramowania Pegasus. – A więc nie tylko, że weryfikujemy to zawiadomienie NIK-u z 2021 roku, bodajże pierwsze z 2018, dołączyliśmy kilka innych zawiadomień i postępowań – przekazał prok. Nowak.
Czytaj też:
Ziobro nagle pojawił się na antenie. „Przepraszam za swój głos. Przerwałem terapię”Czytaj też:
Przeszukania mieszkań posłów Ziobry. Romanowski: To celowe, gangsterskie zagranie