3 maja to w Polsce dzień wyjątkowy, święto obchodzone na pamiątkę ustanowienia Konstytucji 3 maja. Dla większości Polaków to dzień wolny, część długiego weekendu majowego. Czy tego dnia idziemy do pracy?
3 maja – co to za święto?
Narodowe Święto Konstytucji 3 maja to dzień upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Była to druga na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) i pierwsza w Europie nowoczesna, spisana ustawa zasadnicza. Konstytucja 3 maja była wyrazem dążeń do reform w ówczesnej Rzeczypospolitej, mających na celu wzmocnienie państwa i zapewnienie równości obywatelom. Dziś 3 maja jest świętem narodowym, upamiętniającym wartości demokratyczne i walkę o niepodległość.
Historia uchwalenia Konstytucji 3 maja
Konstytucja 3 maja przede wszystkim wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Dokument ograniczył przywileje szlachty zagrodowej, a potwierdził przywileje mieszkańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Mieszczanie zyskali prawo do posiadania majątków ziemskich, zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej.
Konstytucja zniosła liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany, a także wolną elekcję, którą zastąpiła monarchia dziedziczna. W dniu uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczpospolita Obojga Narodów przestała istnieć, powołana została Rzeczpospolita Polska.
Czy 3 maja idziemy do pracy?
3 maja to dzień ustawowo wolny od pracy. Wszystkie zakłady pracy, firmy, szkoły, przedszkola, instytucje publiczne nie pracują. To oznacza, że każdy pracownik zatrudniony w ramach umowy o pracę ma tego dnia wolne. W tym roku 3 maja przypada szczególnie korzystnie – w piątek. Nie musimy zatem brać urlopu wypoczynkowego, by cieszyć się dłuższym weekendem.
Czy 3 maja zrobimy zakupy?
3 maja sklepy i lokale usługowe są zamknięte. Otwarte mogą być jedynie niewielkie sklepiki, których właściciel samodzielnie stanie za ladą sklepu. Jeśli będziemy musieli uzupełnić lodówkę czy pojechać do apteki, szukajmy punktów czynnych w dni świąteczne.
Podstawowe produkty spożywcze kupimy m.in. na stacjach benzynowych czy sklepach, które traktowane są jako placówki pocztowe i w dni świąteczne przyjmują klientów (np. Żabka czy Carrefor Express). Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy 3 maja najbliższe sklepy w okolicy będą czynne.
Czytaj też:
Majówka 2024. Czy 2 maja idziemy do pracy?Czytaj też:
Ile jest dni wolnych w maju? Czekają nas dwa długie weekendy