W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia zawiadomień, które w ostatnim czasie otrzymali niektórzy właściciele większych samochodów. Samorządy terytorialne informują w nich o obowiązku przekazania aut wojsku w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Pisma o przekazaniu samochodów wojsku
W pismach wskazano jednostki, na rzecz których mogą zostać przekazane oraz miejsce ewentualnego dostarczenia. Poinformowano również, że czas na wykonanie zobowiązania kończy się po północy drugiego dnia mobilizacji. Materiały dowodowe dostępne są do wglądu w placówkach samorządowych po uprzednim uzgodnieniu terminu.
Podobne pisma rozsyłane są w Polsce od wielu lat i nie powinny wywoływać niepokoju. Procedura oddawania do używania nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony państwa jest jednym z założeń art. 628. ustawy o obronie Ojczyzny. Dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i urzędów, instytucji państwowych, przedsiębiorców oraz innych jednostek organizacyjnych.
Zasady świadczeń rzeczowych
Decyzja o przeznaczeniu konkretnych przedmiotów na cele świadczeń rzeczowych wydawana jest przez przedstawicieli miejscowości – wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a wnioski składać mogą także wojewodowie i starości. Z zapisów art. 630. tego samego aktu wynika, że osoba, która odbiera pismo, może odwołać się od decyzji w terminie dwóch tygodni od jej doręczenia.
Świadczenia rzeczowe możliwe są nie tylko w przypadku działań zbrojnych. Wykonywane mogą być również na potrzeby zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków i zarządzania kryzysowego. O rodzaju i liczbie nieruchomości oraz rzeczy ruchomych, które mogą być w użytkowaniu w danym roku kalendarzowym decyduje minister obrony narodowej.
Czytaj też:
Konstytucja RP do zmiany? Były wiceminister: Jesteśmy już na wojnieCzytaj też:
Marianna Schreiber ośmiesza Wojsko Polskie? Znany generał ocenił ją jednoznacznie