Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał, że Prokuratura Krajowa złożyła w środę do sądu dyscyplinarnego Naczelnego Sądu Administracyjnego wniosek o wydanie uchwały, która pozwoli na pociągnięcie Tomasza Szmydta do odpowiedzialności karnej.
Prokuratura Krajowa składa wniosek ws. Szmydta
„Prokuratura Krajowa wnosi również o zezwolenie na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie” – poinformował Prokurator Generalny we wpisie opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter). Działania prowadzone są w związku z zarzutem szpiegostwa wobec sędziego, który zwrócił się do władz Białorusi z prośbą o udzielenie azylu politycznego.
Śledztwo dotyczące udziału Szmydta w działaniach obcego wywiadu wszczęto we wtorek, 7 maja. Dzień wcześniej z urzędu wdrożono w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Celem działań śledczych jest ustalenie okoliczności ewentualnej współpracy polskiego sędziego z zagranicznymi służbami, w tym zakresu wiadomości, które potencjalnie mogły zostać im przekazane.
Trwa śledztwo po ucieczce sędziego na Białoruś
Za prowadzenie śledztwa odpowiada prokurator z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie, a czynności do wykonania zlecane są Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Śledczy i funkcjonariusze przyglądają się Szmydtowi pod kątem jego sytuacji majątkowej, osobistej i zawodowej.
Na ucieczkę sędziego zareagował też Donald Tusk. Po kolegium ds. służb specjalnych premier poinformował, że zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o odebranie Szmydtowi jego immunitetu w trybie natychmiastowym. – Mówimy o człowieku, którego działania noszą znamiona zdrady państwa – podkreślił szef rządu, przekonując, że w sprawie należy podjąć nadzwyczajne działania.
Czytaj też:
Siemoniak ujawnia: Służby PiS nie odnotowały wyjazdu Szmydta na BiałoruśCzytaj też:
Szmydt związany ze środowiskiem kiboli? Nowy wątek w sprawie ucieczki sędziego