Książki to obiekt zainteresowania wielu kolekcjonerów. Wydania z czasów Polskiej Republiki Ludowej coraz częściej uważane są za jedne z bardziej atrakcyjnych. Chociaż ich historia jest względnie krótka, nie brakuje osób, które są w stanie wiele za nie zapłacić.
Książki z czasów PRL. To decyduje o ich wartości
Wartość konkretnego egzemplarza nie zależy wyłącznie od tytułu. Kolekcjonerzy w swojej ocenie zwracają uwagę na wiele aspektów, na podstawie których dokonują indywidualnej wyceny danej pozycji. Najbardziej pożądane są książki, które odróżniają się od innych. Z tego względu zniszczenia, które w przypadku nowych wydań wpływają na obniżenie ceny, mogą skutkować wzrostem wartości.
Kolekcjonerzy zwracają jednak uwagę na stan i jakość konkretnych egzemplarzy. Sprawdzają przede wszystkim, jak zostały oprawione, kim był ich ilustrator i jakiego rodzaju materiałów użyto do ich wytworzenia. Droższe często okazują się te o twardych oprawach, bogato zdobione i wykonane z papieru o wyższej gramaturze.
Cenne wydania książek sprzed lat
Ludzie z branży pytają także o miejsce i datę wydania, renomę drukarni i inne szczegóły, o których czytelnik często nie myśli przed zakupem. Za cenne uważane są również limitowane wydania, w szczególności te, które ukazały się jako pierwsze z serii lub zostały uzupełnione o notatki lub dedykacje autora.
Z ustaleń „Gazety Pomorskiej” wynika, że do najbardziej pożądanych książek z czasów PRL należą pozycje z ilustracjami Jana Marcina Szancera i pierwsze wydania powieści Zbigniewa Nienackiego z serii „Pan Samochodzik”. „Gazeta Krakowska” wskazuje natomiast na komiksy Tadeusza Baranowskiego. Zainteresowaniem cieszą się również poradniki i instrukcje obsługi urządzeń z tamtego okresu. Cenne okazać mogą się także szkolne elementarze i zbiory zadań.
Czytaj też:
Masz w domu tę książeczkę? Możesz otrzymać nawet 26 tys. zł rekompensatyCzytaj też:
Niecodzienna przepowiednia z PRL. Wizja przyszłości okazała się prawdą!