"To jest dofinansowanie odwiertu badawczego, w wyniku unijnego postępowania przetargowego. Takie są koszty tego przedsięwzięcia. To będą pieniądze ze środków Funduszu. Tzw. subfundusz geologiczny przeznaczony jest na poznanie budowy geologicznej kraju. To jest odwiert badawczy i to są bardzo drogie badania" - powiedział Michalski.
W lutym br. NFOŚ przyznał już 12 mln zł na ten projekt. Gorąca woda ze źródeł termalnych ma ogrzać budynki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, założonej przez redemptorystę.
Minister środowiska Jan Szyszko z zadowoleniem przyjął decyzję rady Funduszu. "Odnawialne źródła energii to priorytet w Polsce. Geotermia jest jednym z elementów, który ma doprowadzić do tego, że Polska zwiększy udział energii odnawialnej w energii ogółem" - powiedział Szyszko dziennikarzom. "Jestem niezwykle zadowolony, że geotermia będzie funkcjonowała również w Toruniu" - dodał.
Minister uważa, że niezależnie od tego, kto składa wniosek, jeśli jest on dobrze przygotowany, pieniądze otrzyma. Szyszko nie potrafił wyjaśnić, czy na odwiertach skorzysta tylko szkoła, czy także mieszkańcy Torunia. "Skoro robi się odwierty i przeznacza na to pieniądze, to będzie to wykorzystane gospodarczo" - powiedział.
Podkreślił, że wtorkowa decyzja funduszu na pewno została podjęta w oparciu o ekspertyzy i wniosek na dofinansowanie był dobrze przygotowany.
Gdy w lutym br. NFOŚ przyznał 12 mln na inwestycję o. T. Rydzyka, prezes Funduszu Kazimierz Kujda tłumaczył, że wniosek Fundacji Lux Veritatis poddany był precyzyjnie określonej procedurze, zgodnej z ustawą Prawo ochrony środowiska. Dodał, że procedury związane z przyznawaniem dofinansowania inwestycji proekologicznych są dla wszystkich beneficjentów takie same.ab, pap