O kolejnym problemie żołnierzy stacjonujących w pobliżu polsko-białoruskiej granicy poinformował dziennikarz i analityk wojskowy Marek Meissner. Z informacji, do których dotarł, wynika, że podczas codziennych zajęć terenowych wojskowi „zdejmują z siebie po kilkadziesiąt kleszczy”.
Żołnierze mają problem z kleszczami. Reakcja MON
„Mamy kleszczowy rok i epidemia boreliozy puka do drzwi MON. Pora uznać boreliozę za chorobę zawodową żołnierzy” – dodał we wpisie opublikowanym w serwisie X (dawniej Twitter). Z ustaleń portalu o2.pl wynika, że resort i dowództwo podejmują działania mające na celu przeciwdziałanie ugryzieniom, jednocześnie przygotowując program profilaktyki.
– Żołnierze wyjeżdżający na granicę są zaopatrywani w środki zapobiegające ugryzieniom kleszczy – przekazała portalowi mjr Magdalena Kościńska, rzeczniczka Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie. Zapewniła, że na miejscu również otrzymują niezbędne preparaty, jeśli zachodzi taka potrzeba.
– W MON przygotowywany jest program profilaktyki zdrowotnej związany z boreliozą – dodała rzeczniczka WZZ Podlasie. Wśród kluczowych założeń projektu wymieniła szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, wypracowanie procedur po ugryzieniach i wdrożenie specjalnych szkoleń, dzięki którym żołnierze nauczyliby się rozpoznawać boreliozę.
Borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych
Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez krętki. Rezerwuarem bakterii są setki różnych gatunków ssaków oraz niektóre ptaki i gady. Kleszcze zakażają się krętkami po ugryzieniu innego zakażonego zwierzęcia i przenoszą je ze swoją śliną. Pierwszym objawem boreliozy jest rumień, który pojawia się w pobliżu ugryzienia w ciągu kilku tygodni. Następnie choroba rozwija się i może przebiegać w postaci zapalenia stawów, neuroboreliozy, a nawet zapalenia mięśnia sercowego.
Wśród sposobów skutecznej ochrony przed kleszczami wymienia się przede wszystkim osłanianie jak największej części ciała, noszenie jasnych ubrań, na których pajęczaki są widoczne, oraz stosowanie preparatów odstraszających. Chociaż nie można zaszczepić się przeciwko boreliozie, istnieją szczepionki przeciw drugiej poważnej chorobie odkleszczowej – zapaleniu opon mózgowych.
Czytaj też:
„Wakacje z wojskiem”. Coraz więcej kobiet chętnych na szkolenie MONCzytaj też:
Okoliczności zatrzymania żołnierzy na granicy. Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia